Trwa ładowanie...
d4czpsa
15-04-2010 00:00

Tożsamość narodowa w społeczeństwie multietnicznym

książka
Oceń jako pierwszy:
d4czpsa
Tożsamość narodowa w społeczeństwie multietnicznym
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Macedonia jest przykładem państwa, gdzie obok narodów słowiańskich (głównie Macedończyków) mieszkają duże wspólnoty niesłowiańskie (Turcy, Albańczycy, Rumuni i inni) oraz diaspory cygańska i żydowska. Sprawia to, że żyjący obok siebie spadkobiercy różnych kręgów cywilizacyjno-kulturowych mówią różnymi językami, wyznają różne religie, korzystają z tych samych mediów. Celem Autorów, którzy zamieścili swe artykuły w niniejszym tomie, była analiza różnic i podobieństw oraz wskazanie, które czynniki wpływają na kształt tożsamości narodowej, a także opis w jakim stopniu zderzenie cywilizacji jest elementem konfliktogennym, a w jakim wzmacnia poczucie narodowe poszczególnych wspólnot żyjących obok siebie, jak również samych Macedończyków.

Zadaniem Autorów było tez przyjrzenie się historii Macedonii, gdzie liczniejsi od Macedończyków: Grecy, Bułgarzy, Serbowie, Albańczycy, mający dobrze ugruntowane tożsamości narodowe i własne państwa, mimo działalności propagandowej, kulturalnej i osiedleńczej, nie wykorzenili dążeń Macedończyków do utworzenia własnego państwa - Republiki Macedonii.

Oddany Czytelnikom tom napisany został nie tylko przez specjalistów polskich, lecz także macedońskich. W jego przygotowaniu brali udział historycy, politolodzy, slawiści i językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Historii Narodowej w Skopiu oraz Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopiu.

Tożsamość narodowa w społeczeństwie multietnicznym
Numer ISBN

978-83-233-2481-2

Gatunek

Psychologia

Oprawa

1

Liczba stron

300

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4czpsa
d4czpsa
d4czpsa
d4czpsa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj