Tomasz Nałęcz
Tomasz Nałęcz miał startować w wyborach prezydenckich w 2010 roku, ale wycofał się z tego zamiaru. Poparł za to Bronisława Komorowskiego.
Tomasz Nałęcz – życiorys
Tomasz Nałęcz jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (rocznik 1972), gdzie później się doktoryzował, habilitował i został profesorem nadzwyczajnym. Ponadto pracuje również jako profesor na Akademii Humanistycznej w Pułtusku na Wydziale Nauk Politycznych. Oprócz UW był także zatrudniony w Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji w Warszawie. Profesor Tomasz Nałęcz był na uczelni promotorem oraz recenzentem. Należy do Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest autorem felietonów ”Widziane z lewej strony” w tygodniku ”Wprost”. W serialu ”Marszałek Piłsudski” był recenzentem historycznym (do 2001 roku).
Od 1974 roku żoną Tomasza Nałęcza jest historyk, Daria Monika Lipińska-Nałęcz. Para ma jedno dziecko, syna Andrzeja Nałęcza, prawnika.
Tomasz Nałęcz – kariera polityczna
Tomasz Nałęcz był przez dwie dekady członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, aktywnie działał w Ruchu 8 Lipca, wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, z której odszedł po głośnej transakcji finansowej, zwaną moskiewską pożyczką. Na początku lat 90. był warszawskim radnym, w Sejmie znalazł się z ramienia Unii Pracy, kolejno w parlamencie z listy SLD-UP, a następnie Tomasza Nałęcza mianowano wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji. Stał na czele komisji ds. afery Rywina. Od 2004 roku Nałęcz był członkiem Socjaldemokracji Polskiej, z której wykluczono go za objęcie funkcji rzecznika Włodzimierza Cimoszewicza. Nie dostał się do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku i z powrotem zasilił szeregi SDPL. Przez prawie 5 lat zajmował stanowisko prezydenckiego doradcy w sprawach historii i dziedzictwa narodowego.
Tomasz Nałęcz – książki i nagrody
Tomasz Nałęcz specjalizuje się w najnowszej historii powszechnej, szczególnie Polski w XIX i XX w, również w historii ruchu robotniczego. Książki publikuje wspólnie z żoną, samodzielnie (od 1978 roku), a także z innymi polskimi historykami: Henrykiem Samsonowiczem, Januszem Tazbirem, Tadeuszem Łepkowskim i Tomaszem Kizwalterem.
Tomasz Nałęcz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).
Data urodzenia | 29.10.1949 |
Miejsce urodzenia | Gołymin |
Podziel się opinią
Komentarze