To się musiało powieść! Podsumowanie Nocy Bibliotek 2022
Prawie 1500 bibliotekach w całym kraju wzięło udział w Nocy Bibliotek, która odbyła się już po raz ósmy. To ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Organizatorzy akcji wierzą, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.
Tegoroczne hasło akcji brzmiało "To się musi powieść". W (nie)dosłowny sposób nawiązuje ono do powieści jako gatunku literackiego i to właśnie powieść stała się jednym z głównych motywów nocnych wydarzeń. Narracyjnej formy nie zabrakło w trakcie uroczystej inauguracji, kiedy to 1 października w Bibliotece Narodowej odbył się wieczór (O)powieści Małgorzaty Litwinowicz i Oleny Yeremenko oraz Spotkanie Śpiewacze z Adamem Strugiem, dwa występy muzyczne, które czerpiąc z literatury były okazją do nowych interpretacji, a także do wspólnego śpiewania.
Do tworzenia własnych powieści, tych mniejszych i większych, zaprasza także gra online "To się musi powieść", ale przede wszystkim czynią to setki bibliotek, organizując dla uczestniczek i uczestników różnorodne warsztaty, spotkania, w trakcie których, często wspólnie, powstają wyjątkowe historie. Przykładowo - Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni opracowała swoją autorską grę terenową o gatunkach powieściowych, w której każdy miał szansę odnaleźć swój literacki wszechświat. Uczestnicy i uczestniczki napisali wspólną opowieść, która powiodła się i skończyła… bezpiecznym lądowaniem na Księżycu.
Hasło Nocy Bibliotek nie musi ograniczać, może stać się inspiracją, co udowodniła Główna Biblioteka Komunikacyjna Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie. Swoją wyjątkową interpretacją i aranżacją hasła, które w nowym wydaniu brzmiało "To się musi powieźć" nawiązała do szczególnego charakteru miejsca i zbiorów biblioteki.
Niezapomnianą przygodą dla uczestniczek i uczestników nocnych spotkań jest nocowanie w bibliotece. Wiąże się to z dużym zaangażowaniem osób organizujących, co uwzględniane jest w trakcie obrad jury konkursu Nocy Bibliotek. Wyjątkową przygodę-nocowankę zorganizowała Biblioteka Szkoły Podstawowej im. księcia Barnima I w Żabnicy. W roli głównej wystąpiły słowiańskie stwory, zabawa łączyła edukację z wiedzą o lokalnym miejscu – szkole.
Szkolne biblioteki, choć często niewielkie, mają swoje unikatowe możliwości, co zaprezentowałą Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie realizując świetną promocję Nocy Bibliotek poprzez czytanie ulubionych fragmentów książek przez szkolny radiowęzeł i bicie rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.
Wartym docenienia są placówki, które nawiązują między sobą współpracę, tak jak Biblioteka Szkoły Podstawowej im. kadm. Wł. Steyera w Krokowej, która tworząc międzybiblioteczny most – wskazała naturalną drogę z biblioteki szkolnej do publicznej.
Partnerstwa nie muszą ograniczać się do bibliotek, co udowodniła Biblioteka Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. Dzięki międzyinstytucjonalnej współpracy uczestniczki i uczestnicy nocy zapoznali się z ełcką architekturą, a także przekonali się, że historię i kulturę miasta tworzą, często oddolnie, jego mieszkańcy. Jest to świetny przykład jak dbać i jak opowiadać o lokalnej historii.
Lokalność to nie tylko nasze otoczenie, ale także ludzie. Świetny pomysł na zadbanie o społeczność sąsiadów, tych lokalnych jak i dalszych, miała Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, która swoją noc rozpoczęła odsłonięciem tablicy sąsiedzkiej, na której mieszkańcy miasta mogą umieszczać swoje ogłoszenia, komunikaty, a nawet pozdrowienia dla sąsiadów. Tablica ma być kanałem wymiany informacji przede wszystkim dla osób w mniejszym stopniu korzystającym z internetu.
2022 jest rokiem Romantyzmu Polskiego, refleksyjne, niejednoznaczne hasło nawiązuje również do świata emocji, który był niezwykle istotny dla twórców romantycznych a współcześnie staje się bardzo ważnym tematem, o który warto zadbać i rozmawiać o nim bez tabu. Co uczyniła m.in. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zapraszając gości do udziału w warsztacie z wykorzystaniem metod radzenia sobie ze stresem.
Oprócz waloru edukacyjnego, Noc Bibliotek to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, czego doskonały przykład dała Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku, pokazując, że jest nie tylko przestrzenią porywającą do czytania, ale też do integracji i zabawy, np. poprzez czytelnicze disco z drinkami między regałami.
W muzykalnej nocy, już nie w rytmie disco, ale bębnów, mogli wziąć udział czytelnicy i czytelniczki Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, gdzie miała miejsce niezwykła, integrująca i wzmacniająca interpretacja tegorocznego wiersza na Noc Bibliotek.
To tylko kilka przykładów realizacji Nocy Bibliotek, spośród tak wielu wyjątkowych wydarzeń nagrodzonych zostało 10 najbardziej wartościowych, a dodatkowe 40 dostało wyróżnienia.
Serdecznie zapraszamy do biblioteki, czekają w nich różnorodne, wyjątkowe i wartościowe przygody, te na półkach, ale również te dziejące się poza nimi, razem z innymi i nie zawsze w obrębie bibliotecznych murów. Jest ich naprawdę mnóstwo!
Jak pisze Joanna Mueller w wierszu na tegoroczną Noc Bibliotek:
"historie, dramaty, wersy, raz ciarki, raz pociecha. Nie zwlekaj, zaloguj się w świecie na hasło >>Biblioteka<<!"
WP Książki na: