Trwa ładowanie...
dnmp9q2

Thomas Morgenstern

pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Thomas Morgenstern ma córkę, Lilly, licencję pilota, gra w piłkę nożną, słucha muzyki klubowej, black metalu i jest agnostykiem. Morgi zakończył karierę sportową w wieku 27 lat w 2014 roku. Nazwisko Thomasa Morgensterna to w języku niemieckim poranna gwiazda.

Thomas Morgenstern – biografia

Thomas Morgenstern przyszedł na świat w rodzinie pasjonującej się sportem, jego losy nie mogły więc potoczyć się inaczej. Ojciec Morgiego to narciarz, dziadek skoczek narciarski, stryj uprawiał slalom alpejski. Jako szesnastolatek Thomas Morgenstern zadebiutował w Lahti w Pucharze Kontynentalnym, zajmując miejsca drugie oraz pierwsze. Następny był Liberec w Czechach, gdzie ustanowił rekord obiektu. Do Oberstdorfu na Turniej Czterech Skoczni Thomas Morgenstern pojechał już jako osiemnasty zawodnik w klasyfikacji ogólnej, a w zawodach zajął dziewiątą pozycję. Po niewielkiej przerwie austriacki skoczek powrócił do gry w Turnieju Nordyckim, a pod koniec sezonu był ostatecznie dwudziesty.

Thomas Morgenstern – kariera

W 2003 roku w Kuusamo w Finlandii Thomas Morgenstern wystartował w Pucharze Świata. Słynna tamtejsza zmienność warunków atmosferycznych dała się Morgiemu we znaki: miliony widzów przed telewizorami obserwowały jego bardzo groźnie wyglądający upadek na kręgosłup. Ogromna siła rzuciła go o twardy zeskok, co zakończyło się złamaniem palca i wstrząsem mózgu. Thomas Morgenstern niespodziewanie szybko ponownie pojawił się na belce, a jego kariera nabrała rozpędu. Zapisał się na kartach historii skoków narciarskich m.in. jako trzykrotny zdobywca tytułu mistrza olimpijskiego oraz ośmiokrotny mistrz świata (dodatkowo trzykrotnie wśród juniorów), także w lotach narciarskich. Thomas Morgenstern dwa razy zdobył Puchar Świata i w 2014 roku otrzymał medal Holmenkollen.

Thomas Morgenstern - książka

W 2015 roku nakładem SQN Sine qua non Wydawnictwo ukazała się książka Thomasa Morgensterna. Wybitny skoczek narciarski opowiada w niej o najgorszym wypadku w swojej karierze i codzienności sportowca. W sezonie 2013/2014 Thomas Morgenstern uległ bowiem drugiemu w ciągu miesiąca groźnemu wypadkowi. Na austriackiej mamuciej skoczni w Kulm 10 stycznia 2014 roku upadł, uszkadzając sobie czaszkę i płuca. Głowa i bark Thomasa Morgensterna, który stracił przytomność, uderzyły w zeskok. Pojawiły się zaniki pamięci, ale jednocześnie skoczek rozpoczął intensywną rehabilitację, aby jak najszybciej wrócić do formy. Morgi wystartował w konkursie drużynowym na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdzie już w miesiąc po dramatycznym wydarzeniu wraz z kolegami zdobył srebro. Chociaż Thomas Morgenstern trenował jeszcze latem 2014 roku, z końcem września ogłosił oficjalnie zakończenie kariery skoczka narciarskiego.

Thomas Morgenstern
Data urodzenia

30.10.1986

Miejsce urodzenia

Spittal an der Drau, Austria

Bibliografia
dnmp9q2

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnmp9q2
dnmp9q2
dnmp9q2