Trwa ładowanie...
śmierć
29-01-2020 17:38

Teresa Tyszkiewicz nie żyje. Artystka miała 67 lat

Zmarła Teresa Tyszkiewicz, artystka multimedialna. Pracowała przy filmach krótkometrażowych, tworzyła obrazy, rzeźby, zajmowała się też rysunkiem i fotografią. Miała 67 lat.

Teresa Tyszkiewicz nie żyje. Artystka miała 67 latŹródło: Youtube.com
d48oo7r
d48oo7r

Teresa Tyszkiewicz swoją działalność jako artystka rozpoczęła w 1978 r. Stworzyła z mężem kilka filmów krótkometrażowych, takie jak "Goalkeeper", "Stałe zajęcie", "Druga strona", "Dzień po dniu", "Ziarno", "Oddech" czy "Epingle". Portal culture.pl podaje, że wielokrotnie podkreślała, że jej dzieła to efekt "spontanicznych impulsów, osobistych emocji i podświadomych pragnień".

Tyszkiewicz wyprowadziła się z mężem Zdzisławem Sosnowskim do Paryża w 1982 r., Tam kontynuowali swoje kariery. Artystka zaczęła tworzyć obrazy z użyciem szpilek. Nabierały one przeróżnych znaczeń. Krytycy jednak twierdzili, że to były jej "narzędzia do porządkowania chaosu". Tyszkiewicz zajmowała się również rzeźbą w drewnie, rysunkami i fotografią.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Kobe Bryant. "Odszedł ktoś większy, ktoś kto działał na całe pokolenia i generacje młodych zawodników"

O śmierci artystki poinformował jej mąż. "Moja największa miłość, Teresa, odeszła wczoraj. Piękna, odważna i mądra kobieta Teresa Tyszkiewicz, artystka, której dzieło należy do najbardziej oryginalnych w ostatnich dziesięcioleciach. Zostawiła nas na zawsze, pozostała nam tylko jej sztuka" - napisał Zdzisław Sosnowski na Facebooku.

d48oo7r

Jedną z jej ostatnich wystaw można było oglądać w siedzibie warszawskiej Fundacji Profile w 2018 r. Na marzec 2020 r. Muzeum Sztuki w Łodzi planuje monograficzną wystawę prac artystki.

Teresa Tyszkiewicz zmarła 22 stycznia w Paryżu. Miała 67 lat.

d48oo7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48oo7r