Trwa ładowanie...
d12i8f6
31-01-2020 14:47

Teorie polityki zagranicznej. Teorie polityki zagranicznej Tomasz Pugacewicz Teorie polityki zagranicznej (głosy: 15)

książka
Oceń jako pierwszy:
d12i8f6
Teorie polityki zagranicznej. Teorie polityki zagranicznej Tomasz Pugacewicz Teorie polityki zagranicznej (głosy: 15)
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Monografia jest kompleksowym i krytycznym opracowaniem rozwijanych w USA teorii polityki zagranicznej, upatrujących czynników sprawczych na poziomie krajowym i określanych mianem „analizy polityki zagranicznej” (Foreign Policy Analysis, FPA). Zaproponowane koncepcje teoretyczne nadają się do stosowania w praktycznej analizie polityki zagranicznej USA, zarówno w wymiarze bieżącym, jak i historycznym. Publikacja nie skupia się na formalnych aspektach, ale na rzeczywiście zachodzących procesach politycznych.
Czytelnik dowie się z książki jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie prezydenta i jego doradców w Białym Domu, a także w przypadku rywalizacji oraz braku współdziałania instytucji biurokratycznych (np. Departamentów Stanu i Obrony). Teorie FPA uzupełniono o koncepcję uwzględniającą rolę grup interesu, obywateli, mediów oraz think tanków w kształtowaniu polityki zagranicznej USA. Poruszone zagadnienia o wysokim stopniu abstrakcji (np. dotyczące filozofii nauki) przedstawiono w sposób przejrzysty i dostępny dla zwykłego czytelnika. Monografia stanowi przydatne źródło wiedzy dla studentów stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego, politologii oraz dziennikarstwa.
„Recenzowana praca jest niewątpliwie oryginalnym, autorskim wkładem w wiedzę teoretyczną i empiryczną dotyczącą mechanizmów decyzyjnych w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Podejmuje rzadko obecny w polskiej politologii problem badawczy, ujmuje go w wielodyscyplinarny, interesujący w sensie metodologicznym i poznawczym sposób, prowadzący do ważkich spostrzeżeń i wniosków końcowych. Na tle polskiego, a nawet międzynarodowego piśmiennictwa naukowego w zakresie teorii stosunków międzynarodowych książka Tomasza Pugacewicza cechuje się wysokimi walorami analityczno-poznawczymi”.
Z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka
Tomasz Pugacewicz – doktor nauk o polityce, pracownik Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Specjalizuje się w polityce zagranicznej USA wobec Europy i obszaru postsowieckiego, teoriach stosunków międzynarodowych i historii nauki o stosunkach międzynarodowych. W 2015 r. obronił napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Mani rozprawę doktorską pt. Mechanizmy kształtowania polityki zagranicznej USA wobec państw regionu Morza Kaspijskiego po 1991 roku. W ramach staży zagranicznych przebywał m.in. na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Laureat m.in. stypendium Towarzystwa Kopernikańskiego w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył w Prezydenckim Programie Eksperckim Laboratorium idei skierowanym do młodych naukowców zainteresowanych doradzaniem w obszarach ważnych z perspektywy urzędu Prezydenta RP.

Teorie polityki zagranicznej. Teorie polityki zagranicznej Tomasz Pugacewicz Teorie polityki zagranicznej (głosy: 15)
Numer ISBN

978-83-233-4235-9

Wymiary

165x235

Oprawa

twarda

Liczba stron

336

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6
d12i8f6
d12i8f6
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj