Trwa ładowanie...
d4ib6nv

Tacyt

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Tacyt był historykiem pochodzącym ze starożytnego Rzymu, który szczegółowo opisywał władców, historię imperium, tło historyczne oraz wojsko.

Tacyt – życiorys

Dokładna data urodzin Publiusza Korneliusza Tacyta nie jest znana. Z zapisków Pliniusza Młodszego, z którym Tacyt się przyjaźnił, wynika, że historyk mógł się urodzić ok. 55 roku w Galii. Około 70 roku chodził na kurs retoryki do Kwintyliana, a także Marka Apra i Juliusza Sekundusa.

Żoną Tacyta była córka Juliusza Agrykoli, namiestnika Brytanii.

Tacyt na początku kariery był prawnikiem. Był pierwszym z rodu (homo novus), który wszedł do senatu najprawdopodobniej dzięki znajomościom teścia, a następnie otrzymał urząd edyla. W 88 roku Tacyt był pretorem. Po powrocie do Rzymu uczestniczył w obradach senatu za panowania Nerwy, Trajana i Hadriana.

Śmierć Tacyta datuje się na 120 rok.

Tacyt – dzieła

Pierwszym wydanym przez Tacyta dziełem był najprawdopodobniej "Żywot Agrykoli" ("Da vita at moribus lulii Agricolae"), w którym opisywał podboje teścia. Następnym pismem była "Germania" ("De origine et situ Germanorum"), w której autor dokładnie opisuje ziemie będące celem wypraw wojennych Rzymian. Obiektywizm oraz rzetelne oddanie szczegółów sprawiają, że "Germania" Tacyta jest ważnym źródłem historycznym.

Do najważniejszych pism Tacyta zaliczane są "Dzieje" ("Historiae") oraz "Roczniki – od śmierci boskiego Augusta" ("Annales – ab excessu divi August"). Były w nich opisane rządy cesarzy rzymskich: Wespazjana, Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza czy Nerona. Choć na początku "Dziejów" Tacyt deklarował, że będzie obiektywny w opisywaniu poszczególnych władców, to w tekstach pojawiają się wstawki klarujące stosunek Tacyta do niektórych cesarzy, szczególnie zaś tych, którzy nie zgadzali się z senatem.

W jednej z ksiąg Tacyt wypowiada się także o Jezusie, potwierdzając jego historyczną autentyczność. Jednak nie jest to potwierdzenie dla wszystkich, ponieważ część osób uważa, że fragment dotyczący Chrystusa skazanego przez prokuratora Piłata został po prostu dopisany przez innego uczonego. Tacyt o Jezusie wspomina przy okazji rządów Nerona, który zabił wielu chrześcijan i podpalił Rzym.

Tacyt
Bibliografia
d4ib6nv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ib6nv
d4ib6nv
d4ib6nv
d4ib6nv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj