Trwa ładowanie...

Ta okropna, ruda rasistka!

Janne Josefsson jest znanym w Szwecji dziennikarzem śledczym. Tym razem jego śledztwo dotyczyło znanej powszechnie rudowłosej łobuzicy. Uwielbianej przez dzieci na całym świecie Pippi z powieści Astrid Lindgren

Share
Ta okropna, ruda rasistka!
Źródło: Wikipedia
ddjd78x

Janne Josefsson jest znanym w Szwecji dziennikarzem śledczym. Tym razem jego śledztwo dotyczyło znanej powszechnie rudowłosej łobuzicy. Uwielbianej przez dzieci na całym świecie Pippi z powieści Astrid Lindgren.

”Czy wiecie, że dziś w Szwecji pali się książki?” – rzucił do słuchaczy na antenie radia. A zaraz potem dodał, że bibliotekarze w Botkyrka koło Sztokholmu wyrzucają książki, które zawierają treści niezgodne z wielokulturową polityką gminy. W Botkyrka, w imię poprawności politycznej niszczy się książki Astrid Lindgren! Pracownik biblioteki potwierdził Josefssonowi, że stare egzemplarze z przygodami Pippi są palone.

Taki los spotkał ”Pippi na Południowym Pacyfiku”. Powód, obraźliwe zwroty, które mogą być odbierane jako rasistowskie. Stare wydania książki są wymieniane na te z 2015 r., gdzie zwrot ”Król Murzynów” zamieniono na ”Król Południowego Pacyfiku”.

To nie pierwszy raz, kiedy o bibliotece jest głośno. Wcześniej szwedzki Rzecznik Praw Obywatelskich krytykował ją za uniemożliwianie wypożyczenia innego tytułu - ”Placówka, odmawiając wypożyczenia książki ze względu na zawarte tam opinie, złamała zasady obiektywizmu”.
Źle się dzieje w państwie…szwedzkim.

Obejrzyj też: Tweeterowa biblioteka

ddjd78x

Podziel się opinią

Share
ddjd78x
ddjd78x