Szymon Wiesenthal
Szymon Wiesenthal był słynnym łowcą nazistów. To niezaprzeczalny numer jeden w kategorii ludzi zajmujących się tropieniem i identyfikacją nazistów, członków SS, zbrodniarzy wojennych. A zawsze chodziło o przestrzeganie prawa, nie zemstę. Ciało Szymona Wiesenthala spoczywa na cmentarzu w Izraelu w .
Szymon Wiesenthal – życiorys
Szymon Wiesenthal przyszedł na świat 31. grudnia 1908 roku na terenie ówczesnych Austro-Węgier, a obecnej Ukrainy. Jego ojciec zmarł podczas pierwszej wojny światowej. W dzieciństwie Wiesenthal mieszkał trochę z rodziną w Wiedniu, a po powrocie do kraju i maturze studiował w Pradze (rocznik 1932). Przeprowadził się do Lwowa, otworzył firmę architektoniczną, wziął ślub z Cylą Mueler. Wkroczenie sowietów do miasta Szymon Wiesenthal przypłacił utratą firmy, stratą kilku członków rodziny, degradacją na stanowisko mechanika. Dzięki łapówce on sam z żoną nie został deportowany. Nastał ekstremalnie trudny czas dla Żydów. Od 1941 roku i zajęcia Lwowa przez Niemców pogromy ludności żydowskiej wstrząsały Europą. Szymon Wiesenthal był więziony w gettcie, obozach koncentracyjnych, kilkukrotnie stawiany przed plutonem egzekucyjnym, zmuszany do niewolniczej pracy w ciężkich warunkach, ale ostatecznie cudem się uratował 5. maja 1945 (wkroczenie wojsk amerykańskich). Czego nie można niestety powiedzieć o prawie całej jego rodzinie, z której ogromna część zginęła w trakcie drugiej wojny światowej, także podczas likwidacji lwowskiego getta. Jego żonie udało się przeżyć dzięki polskiemu podziemiu i ukryciu się w Warszawie, a papiery dostała na nazwisko Irena Kowalska.
Szymon Wiesenthal – dokonania
Szymon Wiesenthal poprzysiągł sobie, że nie daruje nazistom zbrodni wojennych i obrał walkę z nimi za cel swojego życia. Konsekwentną realizację postanowienia rozpoczął od założenia w Austrii w 1947 roku organizacji Jewish Historical Documentation Center, a później w Wiedniu Żydowskiego Centrum Dokumentacji. Aktywnie współpracował z Mosadem, ścigając wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek z ”Ostatecznym Rozwiązaniem Kwestii Żydowskiej”, również Żydów zbrodniarzy ślepo wypełniających rozkazy nazistów. Miał sięgającą naprawdę głęboko, zakonspirowaną siatkę informatorów, pomocną m.in. przy likwidacji przerzucającej nazistów na inne kontynenty tajnej organizacji ”Odessa”. Ich ostatecznym celem pobytu była Ameryka Południowa.
Bilans życiowych dokonań Szymona Wiesenthala przedstawia się naprawdę imponująco. Dzięki pracy jego oraz organizacji, które stworzył, przed sądy trafiło przeszło 1000 nazistowskich przestępców różnych rang. Tropienie niektórych, ukrywających się w najodleglejszych zakątkach globu, zajęło więcej czasu. I tak sprawiedliwość (kara śmierci) za niewyobrażalne zbrodnie na ludzkości dosięgła chociażby oficera SS, Adolfa Eichmanna oraz komendanta Treblinki, Franza Stangla. Szymon Wiesenthal wspierał także jedno z polskich stowarzyszeń antyrasistowskich. Część postępowania była żmudna, drobiazgowa i nie raz okazywało się, że władze niektórych państw celowo nie ujawniały informacji o swoich obywatelach, czyli byłych zbrodniarzach wojennych z faszystowskich Niemiec.
Szymon Wiesenthal – książki i nagrody
Szymon Wiesenthal zajmował się dziennikarstwem oraz pisarstwem, lubił także muzykę, którą sam wykonywał. Znane jest kilkanaście jego książek, dedykowanych tematyce wojny i Holokaustu, ludobójstwa na nieznaną do tej pory skalę. Głos Wiesenthala to istotne rozliczenie z przeszłością, dążenie do sprawiedliwości, przestrzegania prawa i egzekwowania odpowiedzialności za swoje czyny.
Najbardziej znany na świecie łowca nazistów był począwszy od lat 70. wielokrotnie nagradzany nawet poza naszym kontynentem krzyżami, orderami, medalami oraz odznakami za swą wybitną działalność.
Miejsce urodzenia | Buczacz, obecna Ukraina, wówczas Austro-Węgry |
Data śmierci | 20.09.2005 |
Miejsce śmierci | Wiedeń, Austria |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze