Trwa ładowanie...
db74fez
15 kwietnia 2010, 00:00

Sztuki walki Samurajów. Teoria i praktyka

książka
Oceń jako pierwszy:
db74fez
Sztuki walki Samurajów. Teoria i praktyka
Tytuł oryginalny

Samurai Fighting Art: The Spirit and the Practice

Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Sztuki walki samurajów Fumona Tanaki to jedna z pierwszych publikacji, które pozwalają zachodniemu czytelnikowi bliżej poznać fragmenty bugei juhappan, czyli osiemnastu sztuk walki praktykowanych przez każdego samuraja. Szczególnie interesujący jest rzut oka na mniej znane odmiany kobudo, choćby takie jak rozsławiona przez Miyamoto Musashiego szkoła dwóch mieczy (nitoken) lub metoda walki krótkim mieczem.

Nie mniej ciekawe są fragmenty poświęcone samurajskim obyczajom: ubiorom, seppuku i kaishaku, suemonogiri i kultowi miecza, uważanego za duszę samuraja. Tysiąc dwieście fotografii i rysunków stanowi bogaty materiał ikonograficzny o dużej wartości nie tylko dla pasjonatów sztuk walki, ale dla wszystkich osób zainteresowanych historią i kulturą Japonii.

Aikido, judo, karate i kendo są na Zachodzie doskonale znane i doczekały się już wielu opracowań. Są to sztuki stosunkowo młode, bo powstałe dopiero po zakończeniu ery feudalnej, czyli po 1868 roku. Dlatego określa się je wspólną nazwą gendai budo, współczesne budo, dla odróżnienia od form kobudo, czyli starego budo, które szczycą się dużo dłuższą historią ściśle powiązaną z bushido i kulturą samurajską. Hermetyczny świat tradycyjnych japońskich sztuk walki jeszcze do niedawna pozostawał zupełnie nieznany poza granicami Japonii. Mało kto wiedział, że istniejące do dzisiaj szkoły kobudo kultywują tradycje będące w prostej linii spuścizną po czasach feudalnych i dają bezpośredni wgląd w kulturę i obyczaje samurajów.

Sztuki walki Samurajów. Teoria i praktyka
Numer ISBN

83-89332-14-0

Wymiary

180x255

Gatunek

Poradniki,Sport

Oprawa

7

Liczba stron

232

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez
db74fez
db74fez
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj