Trwa ładowanie...
ryszard kapuściński
23 kwietnia 2010, 13:38

Sztokholmska podróż z Kapuścińskim

Sztokholmska podróż z KapuścińskimŹródło: Inne
d113obt
d113obt

W sztokholmskim Domu Kultury w centrum miasta zorganizowano „Podróż z Kapuścińskim” – spotkanie dla szwedzkich miłośników pisarza, którego twórczość poznali dzięki przekładom siedmiu jego książek.

RYSZARD KAPUŚCIŃSKI NA FOTOGRAFIACH

O pisarstwie Ryszarda Kapuścińskiego i jego znaczeniu w międzynarodowej kulturze mówili m. in. ludzie, którzy poznali go osobiście i zaprzyjaźnili się z nim. Wśród nich jest fotograf - Maria Soederberg, która razem z Kapuścińskim i jego szwedzkim tłumaczem Andersem Bodegardem odbyła podróż do Pińska, miejsca urodzenia pisarza. Powstał dzięki temu, wydany w Szwecji w formie książkowej, reportaż autorstwa Bodegarda ilustrowany zdjęciami Soederberg.

Bodegard, tłumacz ale też przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego był motorem tego spotkania. Wzięli w nim również udział: Kjell Albin Abrahamsson, pisarz i dziennikarz - wieloletni korespondent Radia Szwedzkiego w Polsce, Ingrid Elam - publicystka, krytyk literacki Jan Eklund związany z największym dziennikiem szwedzkim „Dagens Nyheter” - autor zamieszczanych w nim recenzji książek Ryszarda Kapuścińskiego , pisarz i publicysta Magnus Haglund - również autor recenzji w gazecie „Goeteborg Posten”, Anna Jungstrand naukowiec, literaturoznawca i pulicysta z Uniwersytetu Sztokholmskiego, szwedzki poeta i pisarz mieszkający we Francji Bodil Malmsten, Jan Mosander - wieloletni korespondent zagraniczny szwedzkich mediów, podobnie jak Ingrid Thoernqvist kierująca obecnie zagraniczną redakcją Telewizji Szwedzkiej i wreszcie Polak, Maciej Zaremba, bardzo ceniony, szwedzki publicysta kulturalny.

d113obt

Ryszard Kapuściński wielokrotnie odwiedzał Szwecję. Ostatni raz przebywał tu w marcu 2006 r., w związku z wydaniem książki Podróże z Herodotem w przekładzie Bodegarda.

Bilety na spotkanie, które odbyło się w ramach programu „Międzynarodowa scena pisarzy” i organizowane - obok Domu Kultury - przez największe szwedzkie wydawnictwo Albert Bonniers Foerlag oraz Instytut Polski w Sztokholmie, zostały sprzedane już na kilka dni wcześniej. Wobec wielkiego zainteresowania sztokholmian, dla tych, dla których zabrakło miejsc w sali, zorganizowano jego transmisję w innych pomieszczeniach gmachu.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj