Trwa ładowanie...
d2ynkt2
31-01-2020 13:31

Szlak Andersa (#19). Od karabinu do czołgu

książka
Oceń jako pierwszy:
d2ynkt2
Szlak Andersa (#19). Od karabinu do czołgu
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Od karabinu do czołgu

W 19 tomie przedstawiono zmiany jakie zaszły w uzbrojeniu Wojska Polskiego w ciągu 6 lat wojny. Omówiono wybrane rodzaje i wzory broni używanej od wojny obronnej 1939 roku, poprzez okres tworzenia Armii Polskiej w ZSRS (1941–1942), aż jego walk na Półwyspie Apenińskim.

W trakcie imponującego szlaku bojowego żołnierze gen. Andersa zetknęli się z różnorodnym uzbrojeniem. Zaczynali wojnę wyposażeni w broń pochodzącą z polskich fabryk, potem otrzymali uzbrojenie sowieckie i wreszcie brytyjskie oraz amerykańskie. Używali także sprzętu francuskiego, włoskiego i niemieckiego.Obok dobrze nam znanych tankietek, karabinów Mauser i czołgów Shermann uwzględniono także szereg innych, zasługujących na uwagę ze względu na oryginalną budowę jak np. karabin przeciwpancerny wz. 35 lub amerykańskie miotacze ognia. Uzupełnieniem są opisy sprzętu niemieckiego i włoskiego zastosowanego w Polsce, Afryce północnej i na płw. Apenińskim.

Włodzimierzowi Strzałkowskiemu wydano w dniu mobilizacji w sierpniu 1939 roku pistolet Vis wz. 35. Broń towarzyszyła mu przez cały szlak bojowy, a podczas walk o Ankonę zapasowy magazynek w kieszeni na piersi uratował właścicielowi życie.

Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa

Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło

dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.

W kolekcji „Szlak Andersa” pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.

Szlak Andersa (#19). Od karabinu do czołgu
Numer ISBN

978-83-7945-836-3

Wymiary

240x172

Oprawa

miękka

Liczba stron

96

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ynkt2
d2ynkt2
d2ynkt2
d2ynkt2