Trwa ładowanie...
d1x579q
15 kwietnia 2010, 00:00

Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
d1x579q
Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Książka jest analizą treści symbolicznych o konotacjach religijnych i kościelnych występujących w polskich herbach miejskich od XIII do XX wieku. Pojawiają się one niezwykle licznie w heraldyce miejskiej. Wśród nich znajdujemy: sceny i postacie biblijne, wizerunki świętych i ich atrybuty, krzyże i inne symbole religijne. Do symboli kościelnych zaliczyć można z kolei postacie biskupów oraz ich atrybuty, a także budowle sakralne.

Ze względu na swe korzenie symbole religijne były różnie traktowane w dziejach polskiej heraldyki miejskiej. Były okresy - zabory, PRL - kiedy z przyczyn politycznych i ideologicznych zastępowano je innymi symbolami lub też poddawano procesowi laicyzacji. Mimo to przetrwały, choć w niektórych przypadkach zapomina się już o ich pierwotnym -religijnym - znaczeniu.

Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku
Numer ISBN

978-83-7181-452-5

Wymiary

145x210

Oprawa

6

Liczba stron

260

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x579q
d1x579q
d1x579q
d1x579q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj