Trwa ładowanie...
d28lv2s

Syberia. Historia i ludzie

książka
Oceń jako pierwszy:
d28lv2s
Syberia. Historia i ludzie
Tytuł oryginalny

Siberia

Rok wydania
Autorzy
Źródło:

Rozciąga się na powierzchni większej niż Stany Zjednoczone i Europa. Kraina skrajności. Ekstremalne są tu warunki klimatyczne i odległości do pokonywania. Zupełnie różni pod względem etnicznym są ludzie, którzy zamieszkują Syberię od czterystu lat. Autorka odkrywa historię tego ogromnego rosyjskiego pustkowia i opowiada o życiu jej mieszkańców - zarówno dobrowolnych osadników, jak i ludzi, którzy jako więźniowie zostali skazani na przymusową pracę w kopalniach Gułagu.

Hartley snuje barwną opowieść o losach Syberii począwszy od pierwszych wypraw kozackich awanturników na „Sybir” pod koniec XVI wieku, poprzez zsyłki przestępców i więźniów politycznych w czasach sowieckich, aż po losy dzisiejszych ubogich Rosjan i przedsiębiorców szukających lepszego życia na bogatej w ropę północy. W przywoływanych przez autorkę ludzkich historiach i fascynujących studiach przypadków jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata staje się bardziej ludzki, a życie codzienne w „krainie pustki” okazuje się niezwykle bogate

Polskiego czytelnika mogą szczególnie zainteresować losy Polaków zsyłanych w różnych okresach na Syberię. Często byli oni naukowcami i jednymi z pierwszych badaczy tego regionu, przyczyniając się do jego lepszego poznania, a dzięki spisywanym przez nich wspomnieniom możliwe było poznanie ekstremalnych warunków, w jakich zmuszeni byli egzystować i pracować. Syberia oferuje zatem możliwość spojrzenia na epizody z historii własnego kraju z zupełnie nowej perspektywy oraz poszerzenia wiedzy na temat Rosji, dawnej i współczesnej.

Syberia. Historia i ludzie
Numer ISBN

978-83-233-3926-7

Wymiary

150x220

Gatunek

Literatura faktu

Oprawa

1

Liczba stron

360

d28lv2s

Podziel się opinią

Share
d28lv2s
d28lv2s
d28lv2s
d28lv2s