Trwa ładowanie...
31 października 2011, 13:50

Świętuj niepodległość z Muzeum Historii Polski

Miejska gra historyczna „Paluchem po mapie”, koncert Urszuli Dudziak, dokumentalne filmy „Pod wspólnym niebem” oraz przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami z przewodnikami – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowało Muzeum Historii Polski z okazji Święta Niepodległości

Świętuj niepodległość z Muzeum Historii PolskiŹródło: "__wlasne
d1l1wlh
d1l1wlh

Miejska gra historyczna „Paluchem po mapie”, koncert Urszuli Dudziak, dokumentalne filmy „Pod wspólnym niebem” oraz przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami z przewodnikami – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowało Muzeum Historii Polski z okazji Święta Niepodległości.

* 11 listopada 2011 r. na placu Teatralnym w Warszawie odbędzie się impreza miejska pt.: „VI Przystanek Niepodległość”.*

PROGRAM VI PRZYSTANKU NIEPODLEGŁOŚĆ organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie

Miejsce: Ogrzewany namiot na pl. Teatralnym, Warszawa

* - 10:00 – 14:00 - pokaz filmów dokumentalnych (seria filmów MHP „Pod wspólnym niebem” o grupach narodowych, etnicznych i religijnych, które zamieszkiwały terytorium dawnej Rzeczypospolitej), kiermasz książki historycznej*, punkt informacyjny o przyszłej siedzibie MHP oraz o jego obecnej działalności.

- 18:00 – 19:30 – koncert Urszuli Dudziak wraz z zespołem

Miejsce: przestrzeń miejska, Warszawa

d1l1wlh

* - 11:00 – 18:00 – gra miejska oparta na szlaku wędrówki Kazimierza Palucha pn.: „Paluchem po mapie”*
start (do 16.30) i meta: Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35

Jest rok 1928. To już dziesięć lat, jak Polska odzyskała niepodległość. Ten rok obfitował w wiele wydarzeń – w styczniu powstała Liga Ochrony Przyrody, w lipcu Halina Konopacka na igrzyskach olimpijskich zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal. We wrześniu ruszył pierwszy wyścig kolarski Tour de Pologne, w grudniu powstały Polskie Linie Lotnicze LOT, a w czerwcu… W czerwcu harcerz Kazimierz Paluch ruszył w pieszą wyprawę po Polsce i to co zobaczył, przeżył w szczególny sposób zarejestrował.

Gra miejska „Paluchem po mapie” stwarza jedyną i niepowtarzalną okazję, by przenieść się w czasie i pójść śladami pana Kazimierza. Jeśli chcecie ruszyć w tę podróż zapraszamy na ulicę Senatorską 35 do Muzeum Historii Polski, 11 listopada w godz. 11:00 – 16:30.

Tu otrzymacie mapę „wyprawy”, niezbędny ekwipunek i kilka rad na dalszą drogę. Trasa wędrówki poprowadzi przez Śródmieście Warszawy, a znane miejsca na chwilę zamienią się w miasta II Rzeczpospolitej. Uczestnicy gry zawitają m.in. do Krakowa, Wilna, czy Lwowa. W odwiedzanych miejscowościach czekają na nich zadania do wykonania. Na trasie wędrówki spotkają ich mniej lub bardziej zaskakujące przygody.

* Za dobrze wykonane zadania, otrzymuje się punkty. Na mecie zostaną one zsumowane, a na graczy czeka tytuł: TURYSTY, WĘDROWCA lub PODRÓŻNIKA* i adekwatna do liczby punktów – nagroda. Dla graczy przygotowaliśmy okolicznościową jednodniówkę pt „Jesteśmy”, która będzie przewodnikiem po grze.

d1l1wlh

* - wystawa plenerowa „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości”*(ul. Krakowskie Przedmieście w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika, 11.11.-12.12.2011)

Niespełna dwudziestoletni Kazimierz Paluch od 12 kwietnia 1928 do 20 września 1929, w roku dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości, a także 25-lecia wielichowskiego „Sokoła”, przeszedł dookoła II Rzeczypospolitą.

Wyprawa była własną inicjatywą młodego społecznika. Do swego pomysłu zachęcił także druha z „Sokoła” Franciszka Kaczmarka, który jednak z powodu choroby musiał zrezygnować w czerwcu 1928 roku. Celem drogi, jak to młodzi podróżnicy określili w pamiątkowej cegiełce, było zbieranie „wrażeń z całej Polski, aby po powrocie do miejsca rodzinnego być przykładnymi wychowawcami-nauczycielami wychowania i przysposobienia młodzieży”.

d1l1wlh

Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6,5 tysiąca kilometrów. Poznawał Polskę, jej krajobraz, ludzi, miasta i wsie, w każdą porę roku, w każdą pogodę. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół czy od prywatnych osób. Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące. Wpisy są też świetnym portretem społeczeństwa II Rzeczypospolitej tego czasu.

Wystawa planszowa „W 526 dni dookoła Polski” na tle krajobrazu II Rzeczypospolitej, prezentuje niezwykły wyczyn młodego sokolaka w formie komiksu, oraz pozwala przyjrzeć się wybranym zagadnieniom funkcjonowania odrodzonego państwa. Ponadto ukazuje sposoby obchodzenia święta niepodległości w okresie międzywojennym przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia oraz pojedynczych obywateli.

Miejsce: Warszawa, ok. godzinna pętla, start na pl. Narutowicza.
Opis: W godz. 10:00 – 18:00 przejażdżki zabytkowym tramwajem, w którym przewodnicy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej opowiadać będą o historii mijanych tramwajem miejsc.

d1l1wlh

Miejsce: Warszawa, pętla od pl. Teatralnego do Belwederu.
Opis: W godz. 10:00 – 18:00 przejażdżki zabytkowym autobusem (tzw. „ogórkiem”), w którym grupa przewodnicka „przewodnicy.warszawa.pl” opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze świętem.

Udział we wszystkich atrakcjach „Przystanku Niepodległość” jest bezpłatny.

Na Przystanek organizowany przez Muzeum Historii Polski co roku przychodzi (bez względu na pogodę) ok. 30 tys. osób. Podczas poprzednich edycji PN dużą atrakcją cieszyły się wystawy m.in.: „Odważmy się być wolnymi”, „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”, „Wojenne rozstania”. Muzeum podczas tej imprezy organizuje gry plenerowe m.in. „Tajemnica brylantu”, „Drogi do wolności” oraz projekcje filmów historycznych i fabularnych. Dużą atrakcją były również pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Wszystkie Przystanki zwieńczały koncerty gwiazd taki jak Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Leszek Możdżer, Pustki, zespół Raz, Dwa, Trzy oraz koncert artystów scen polskich. Na każdą imprezę wydawana jest także „Jednodniówka” – gazeta stylizowana na przedwojenną prasę, która oprócz funkcji informacyjnej pełni rolę przewodnika – wskazówki do gry miejskiej. Nie brak oczywiście jest gier i zabaw edukacyjnych o tematyce historycznej, których biorą udział całe rodziny.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj