Trwa ładowanie...
d1hx25z

Swietłana Alliłujewa

wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Swietłana Alliłujewa była córką radzieckiego dyktatora, Józefa Stalina oraz jego drugiej żony Nadieżdy. W drugiej połowie lat 60. opublikowała książkę "Dwadzieścia listów do przyjaciela", w której zawarała wiele wątków autobiograficznych.

Swietłana Alliłujewa - życiorys, rodzice

Swietłana Alliłujewa (Swietłana Iosifowna Stalina, Swietłana Josifowna Dżugaszwili) urodziła się 28 lutego 1926 r. w Moskwie. Jej rodzicami byli Nadieżda Alliłujewa i Józef Stalin. Wcześniej dyktator był żonaty z Jekateriną Swanindze, z którą miał syna, Jakowa Dżugaszwilego. Ojciec nie odnosił się z czułością do członków swojej rodziny, ale Swietłana była wyjątkiem. Matka dziewczynki zmarła, gdy ta miała sześć lat. Małżeństwo rodziców było burzliwe. 9 listopada 1932 r. Nadieżdę znaleziono martwą, z pistoletem w dłoni. Są dwie wersje, mówiące jak do tego doszło. Według jednej było to samobójstwo, a zgodnie z drugą, matkę Swietłany miał zabić Stalin. Córka także podejrzewała drugą możliwość.

Swietłana chciała wstąpić do Instytutu Literackiego, choć ojciec nie pochwalał tego wyboru. Rozpoczęła naukę na Wydziale Filologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Uczyła się tam tylko rok, bo zachorowała. Później wróciła na uczelnię, ale na Wydział Historyczny. Odbyła również studia podyplomowe i uzyskała doktorat. Zajmowała się tłumaczeniami z języka angielskiego (m.in. książki angielskiego filozofa marksistowskiego Johna Lewisa) oraz redakcją książek.

Miała pięciu mężczyzn i troje dzieci. Związki małżeńskie trwały krótko - kończyły je sprzeciw ojca, rozwody, zesłanie do gułagu, śmierć. Przez cały ten czas Swietłana była "wróbelkiem" groźnego ojca. Gdy ten umarł, przyjęła nazwisko matki. Zaczęła uczyć się historii Ameryki Północnej. Była honorowym członkiem partii. Wszystko zmieniło się, kiedy poznała Brajesha Singha, swojego przyszłego męża. Po trzech latach znajomości, w 1966 r. wybranek Swietłany zmarł, a ona postanowiła, że pojedzie do Indii, by przekazać prochy rodzinie. Tam, korzystając z okazji, udała się do amerykańskiej ambasady w New Delhi, gdzie poprosiła o azyl. Stany Zjednoczone ryzykowały pogorszeniem relacji ze Związkiem Radzkieckim. Ostatecznie zorganizowano akcję, w której Swietłana wyjechała do Szwajcarii, gdzie pozostała kilka tygodni. Dopiero wtedy mogła przylecieć do USA. Na miejscu zwołała konferencję prasową, na której potępiła rządy Stalina oraz jego następców.

W latach 80. Swietłana przeniosła się wraz z córką na dwa lata do Cambridge w Wielkiej Brytani. Później pojechały do Związku Radzieckiego, gdzie nadano im obywatelstwo radzieckie. Swietłana często zmieniała miejsca zamieszkania. Z ZSRR udała się do USA, następnie do Wielkiej Brytanii. Ostatnie lata życia spędziła w w domu opieki w Stanach Zjednoczonych.

Swietłana Allujewa zmarła z powodu powikłań od raka jelita grubego 22 listopada 2011 r. w Richland County w Wisconsin.

Swietłana Alliłujewa - mężczyźni

Swietłana Alliłujewa była kochliwa. Jej pierwszym wybrankiem był reżyser pochodzenia żydowskiego, Aleksiej Kapler. Związek przyniósł Kaplerowi jednak same kłopoty, gdyż Stalin nie akceptował relacji 16-latki z 38-latkiem. Niedługo później zarzucono reżyserowi współpracę z brytyjskimi służbami wywiadowczymi, a w konsekwencji skazano na 10-letnie wygnanie do Workuty, położonej w okolicy koła podbiegunowego. Dopiero rok po śmierci Stalina został zrehabilitowany i mógł opuścić daleką północ.

Drugą miłością Alliłujewy był Grigorij Morozow, student uniwersytetu w Moskwie, kolega brata Swietłany - Wasilija. On także miał semickie korzenie, co nie podobało się Stalinowi, ale tym razem pozwolił na zawarcie ślubu. Owocem tego związku był syn, Józef, urodzony w 1945 r. Jednak małżeństwo Swietłany Alliłujewej i Morozowa potrwało jeszcze tylko dwa lata.

Trzecim mężczyzną ukochanej córki Stalina był Jurij Żdanow, syn jednego z najbliższych współpracowników wodza. Pobrali się w 1949 r., a ich związek trwał krótko. Skończył się niedługo po urodzeniu Jekateriny.

Kolejnym wybrankiem Swietłany był Michaił Kaganowicz, z którym wzięła ślub dwa lata przed śmiercią Stalina. Ojcem mężczyzny był Łazar Kaganowicz, człowiek współodpowiedzialny za zbrodnię katyńską oraz ludobójstwo na Ukrainie.

W pierwszej połowie lat 60. Swietłana była żoną Iwana Dżonrida Swanidze, krewnego pierwszej żony Stalina, Jekateriny. Rodzice Iwana zostali przez dyktatora skazani na śmierć około roku 1942.

W 1962 r. Swietłana oraz jej dzieci przyjęły chrzest. Choć w trakcie swojego życia, należała do różnych religii, ostatecznie została katoliczką.

Brajesha Singha, komunistę z Indii(https://turystyka.wp.pl/indie-6050008929735297c), poznała w szpitalu, gdzie miała przejść operację wycięcia migdałków. Polityk miał z kolei problem z oskrzelami oraz rozedmą płuc. Parę łączył ślub cywilny. Jednak i ten związek nie trwał długo. Po trzech latach znajomości Singh zmarł. Wtedy Swietłana postanowiła, że wybierze się w ryzykowną podróż do jego ojczyzny, by tam jego prochy mogły zostać rozsypane w Gangesie.

W 1970 r. Swietłana wyszła za mąż za amerykańskiego architekta Williama Wesleya Petersa, z którym miała córkę, Olgę (Chrese) Evans. Rozwiedli się po trzech latach małżeństwa.

Swietłana Alliłujewa - książki

Będąc w Stanach Zjednoczonych, Swietlana Alliłujewa wydała swą pierwszą książkę pod nazwiskiem Lana Peters. Opisuje w niej swoje życie, ojca z punktu widzenia córki, sowiecką rzeczywistość, niedostępną dla Amerykanów. Krytycy książki uważają, że autorka próbowała oczywiścić ojca z zarzutów popełnienia wielu zbrodni, w tym ludobójstwa i obarczyć nimi Ławrientija Berię .

Swietłana Alliłujewa opublikowała:

  • "Dwadzieścia listów do przyjaciela" ("Twenty Letters to a Friend")
  • "Tylko jeden rok" ("Only One Year")
  • "Pożegnanie z muzyką" ("The Faraway Music")
Swietłana Alliłujewa
Bibliografia
d1hx25z

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hx25z
d1hx25z
d1hx25z
d1hx25z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj