Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia odbędzie się 24. edycja

We wtorek, 23 kwietnia, odbywa się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ma za zadanie promowanie czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Od 1995 r. obchodzone jest ono na całym świecie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia odbędzie się 24. edycjaŹródło: East News
d2ymxz0
d2ymxz0

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 24. edycja święta

23 kwietnia jest ważną datą dla wielu miłośników literatury, ponieważ to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysłodawcą tego święta był hiszpański wydawca Vicente Clavel Andres. Pierwotnie czytelnictwo miało być celebrowane 7 października, jednak ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

23 kwietnia to istotny dzień dla światowej literatury. Tego dnia 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Data ta jest również rocznicą urodzin wielu innych pisarzy jak m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Od 1930 roku Dzień Książki i Praw Autorski obchodzony był w Hiszpanii, od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku na całym świecie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Tegoroczna 24. edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich będzie celebrować literaturę i czytanie, koncentrując się szczególnie na znaczeniu wzmacniania i ochrony języków rdzennych.

d2ymxz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ymxz0