Trwa ładowanie...
d1l1wlh
5 sierpnia 2011, 00:00

Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
d1l1wlh
Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

W pierwszej części omawiana jest problematyka gatunkowa ludowych bajek ajtiologicznych. Ze względu na podejmowaną przez ludowe aitia tematykę - są to opowieści o stworzeniu i urządzaniu świata przez istoty boskie, a kategorią przekazów, do których można jej odnieść, są mity.

Jako że mit nie jest tylko opowieścią, ale fundamentalnym składnikiem kultury tradycyjnej, o jego swoistości nie decydują wyłącznie formalne właściwości tekstu, lecz także to, jak wpisuje się on w całokształt kultury i jak w niej funkcjonuje. Temu zagadnieniu poświęcono drugą część pracy.

W części trzeciej prezentowane są wyłącznie opowieści o stworzeniu świata przez dwóch równorzędnych demiurgów - Boga i Diabła, szeroko opisywane w literaturze etnologicznej i naukach pokrewnych.

Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku
Numer ISBN

978-83-231-2553-2

Wymiary

145x210

Gatunek

Historia literatury,Literaturoznawstwo

Oprawa

1

Liczba stron

233

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj