Trwa ładowanie...
d35eanu
24-04-2015 00:00

Stulecie Winnych 3. Ci, którzy wierzyli

książka
Oceń jako pierwszy:
d35eanu
Stulecie Winnych 3. Ci, którzy wierzyli
Rok wydania
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko – od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać. Oznacza to "kombinowanie” lub „wystawanie” w kilometrowych kolejkach. Rzeczywistość uczy swoiście pojmowanej zaradności – dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie. Młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co one, a którego skomplikowane losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią.

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego, pierwsze wolne wybory.

W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć.

Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?

Stulecie Winnych 3. Ci, którzy wierzyli
Numer ISBN

978-83-64776-40-3

Wymiary

145x205

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

3

Liczba stron

356

d35eanu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35eanu
d35eanu
d35eanu