Trwa ładowanie...
d3wooot

Stephen Baxter

Czołowy brytyjski pisarz science fiction.

Z wykształcenia jest matematykiem, zajmującym się także technologiami informatycznymi.

Publikować zaczął w "Interzone" w 1986 roku, a w 1988 zdobył drugie miejsce w konkursie L. Rona Hubbarda Pisarze przyszłości.

Jego pierwsza powieść Raft (Tratwa) ukazała się w 1991 roku. Od tamtej pory stworzył trzy tomy cyklu Xeelee - Timelike Infinity (1992, Czasopodobna nieskończoność), Flux (1993, Pływ), Ring (1994, Pierścień) - a także Anti-Ice (1993), będącą opowieścią w stylu punk, oraz The Time Ships (1995, Statki czasu), stanowiącą kontynuację Wehikułu czasu H.G. Wellsa.

Stephen Baxter uważany jest za pisarza twardej odmiany science fiction.

Baxter jest pisarzem, którego od postaci jego książek bardziej interesuje pomysł. Pracę nad każdą książką rozpoczyna zwykle od pomysłu zaczerpniętego z dziedziny fizyki, dopiero gdy jego bohaterowie, jak mówi sam autor, otwierają oczy i zaczynają postrzegać świat buduje ich całościowe portrety.

Metoda pracy pisarza polega na zapisywaniu na brudno wszystkiego, co przychodzi mu do głowy. Sporządza jednocześnie mnóstwo dodatkowych notatek, na przykład o tym, jak działa system kanalizacji. Baxter uważa bowiem, iż tego typu detale mogą być niezwykle interesujące.

Według Baxter fantastyka naukowa jest jedyną gałęzią literatury, w której wszechświat jest jednym z głównych bohaterów i temat ten, jak żaden inny, dostarczyć może śmiałych i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Jego książki były publikowane w wielu krajach. Zdobyły one również wiele prestiżowych nagród, min.: Philip K. Dick Award, John Campbell Memorial Award oraz był nominowany do szeregu innych, takich jak: Arthur C. Clarke Award, Hugo Award i Locus Awards.

d3wooot

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wooot
d3wooot
d3wooot