Trwa ładowanie...
d4dgsgg

Stefan Darda

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Stefan Darda to jeden z polskich mistrzów grozy oraz fantastyki oraz częsty gość rodzimych konwentów fantastycznych, targów książki i spotkań z czytelnikami na terenie całego kraju. Jego książki wymagają dodruku.

Stefan Darda – życiorys

Stefan Darda pochodzi z malowniczego Roztocza. Długo mieszkał w Lubyczy Królewskiej na wschodzie kraju, a obecnie od 1998 roku związany jest z Podkarpaciem (osiadł wówczas w Przemyślu) i bardzo to sobie ceni. Autor to absolwent szkoły muzycznej, liceum ogólnokształcącego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego największe pasje to muzyka folkowa, turystyka, góry oraz żeglarstwo. Stefan Darda należał do zespołu Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja, z którym grał koncerty oraz wspólnie nagrywał aż do 1995 roku. Dodatkowo w trakcie studiów pracował w studenckich klubach turystycznych i był współodpowiedzialny za reaktywację Uczelnianego Klubu Turystycznego PTTK UMCS ”Mimochodek”.

Stefan Darda – książki i wiersze

Stefan Darda rozpoczął przygodę z pisaniem tuż po 30-tce swoim pierwszym wierszem. Debiutanckie publikacje autora ukazywały się w internecie od 2004 roku. Wydał dwie antologie, a opowiadania pisze od 2006 roku. Stefan Darda nie miał problemów z przestawieniem się z poezji na prozę, ani też z form krótszych na powieści. Jego książki ukazują się na rynku literackim w Polsce nakładem takich oficyn, jak Videograf, Wydawnictwo Videograf II oraz Storybox. Audiobooki czytają natomiast aktorzy Wiktor Zborowski oraz Roch Siemianowski. Opowiadania Stefana Dardy są publikowane także w zbiorowych wydaniach obok takich mistrzów gatunku, jak Graham Masterton, Jonathan Maberry, Edward Lee, Mort Castle, Dawid Kain, Jack Ketchum, Joe Hill czy F. Paul Wilson.

Stefan Darda – nagrody

Jako pisarz literatury fantastycznej Stefan Darda ma na koncie liczne nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także nominację do Nagrody Sfinks w kategorii ”Polskie powieści roku”. Jego książka zajęła również wysokie miejsce w plebiscycie Nagrody Nautilus, którą zdobył nieco później już za inną pozycję. Ponadto Stefan Darda jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego (2015), a także plebiscytów czytelniczych – portalu Horror Online (2012) oraz magazynu ”Grabarz Polski” (2012) w kategoriach Najlepsze książki.

d4dgsgg

Podziel się opinią

1
Share
d4dgsgg
d4dgsgg
d4dgsgg
d4dgsgg