Trwa ładowanie...
dsyxwwj

Stanisław Mikulski

East News
Źródło: East News, fot: POLFILM/EAST NEWS

Stanisław Mikulski należał do tej części środowiska aktorskiego, które w stanie wojennym nie bojkotowało telewizji. W efekcie bywał ”wyklaskiwany” ze sceny.

Stanisław Mikulski - biografia

Stanisław Mikulski przyszedł na świat w Łodzi, w rodzinie tkaczy. Po maturze zdał egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Pierwszym z teatrów, z którym Stanisław Mikulski związał się na dłużej, począwszy od roku 1952, był Teatr im. Osterwy w Lublinie. Następnie emigrował do Warszawy. Oprócz grania na scenach teatrów, w filmach i serialach, Stanisław Mikulski aktywnie działał w polityce. Należał do Związku Walki Młodych, Związku Młodzieży Polskiej, PZPR (a także komórki POP), Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. Ponadto Stanisław Mikulski był dyrektorem Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej przy ambasadzie w Moskwie, a także konferansjerem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej (oraz wykonawcą) i Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Stanisław Mikulski był żonaty trzykrotnie. Z pierwszego małżeństwa z Wandą Mikulską miał syna. Drugi potomek Stanisława Mikulskiego ze związku z kostiumolog Jadwigą Rutkiewicz-Mikulską zmarł tuż po porodzie. Z muzykolog Małgorzatą Błoch-Wiśniewską Stanisław Mikulski był związany aż do śmierci w skutek choroby nowotworowej. W dzień świeckiego pogrzebu aktora Sejm RP uczcił pamięć Stanisława Mikulskiego minutą ciszy.

Stanisław Mikulski – filmy, programy tv, książka

Stanisław Mikulski zadebiutował w roli junaka w filmie ”Pierwszy startLeonarda Buczkowskiego. Dostrzeżono go w ”Godzinach nadzieiJana Rybkowskiego, ”KanaleAndrzeja Wajdy, ”CieniuJerzego Kawalerowicza, ”Ewa chce spaćTadeusza Chmielewskiego. Następne znaczące role Stanisława Mikulskiego to filmy ”Barwy walki” i ”Skąpani w ogniuJerzego Passendorfera. W 1964 roku Stanisław Mikulski rozpoczął swoją wielką przygodę z Hansem Klossem. Początkowo 6 odcinków wyemitowano na żywo. Wielkie zainteresowanie widzów skłoniło twórców serii do wypuszczenia łącznie 14 odcinków spektaklu w ramach Teatru Sensacji Teatru Telewizji. Następnie nakręcono serial telewizyjny ”Stawka większa niż życie” (1968). Stanisław Mikulski został najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. Kolejno wystąpił w ”Samochodziku i Templariuszach”, ”Opętaniu”, ”Dziewczynach do wzięcia”, ”Polskich drogach”, ”Dziewczynie i chłopaku”, a także jako aktor dubbingowy w ”Brzdącu w opałach”.

Stanisław Mikulski prowadził również takie programy telewizyjne, jak "Koło fortuny" czy "Supergliny". Epizodycznie pojawiał się w polskich serialach, m.in. "Samo życie", "Na dobre na złe", "Kryminalni", "Złotopolscy" czy "Niania". W 2012 roku nakładem Melanż Wydawnictwo ukazała się książka Stanisława Mikulskiego ”Niechętnie o sobie”. Tytuł biograficznej pozycji nawiązuje do rzadkich wypowiedzi aktora, który uchodził za pierwszego polskiego celebrytę i w czasach największej popularności stał się przedmiotem sporej niechęci środowiska artystycznego.

Stanisław Mikulski
Data urodzenia

01.05.1929

Miejsce urodzenia

Łódź

Data śmierci

27.11.2014

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
dsyxwwj

Podziel się opinią

2
1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsyxwwj
dsyxwwj
dsyxwwj