Stanisław Mikulski
Stanisław Mikulski należał do tej części środowiska aktorskiego, które w stanie wojennym nie bojkotowało telewizji. W efekcie bywał ”wyklaskiwany” ze sceny.
Stanisław Mikulski - biografia
Stanisław Mikulski przyszedł na świat w Łodzi, w rodzinie tkaczy. Po maturze zdał egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Pierwszym z teatrów, z którym Stanisław Mikulski związał się na dłużej, począwszy od roku 1952, był Teatr im. Osterwy w Lublinie. Następnie emigrował do Warszawy. Oprócz grania na scenach teatrów, w filmach i serialach, Stanisław Mikulski aktywnie działał w polityce. Należał do Związku Walki Młodych, Związku Młodzieży Polskiej, PZPR (a także komórki POP), Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. Ponadto Stanisław Mikulski był dyrektorem Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej przy ambasadzie w Moskwie, a także konferansjerem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej (oraz wykonawcą) i Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Stanisław Mikulski był żonaty trzykrotnie. Z pierwszego małżeństwa z Wandą Mikulską miał syna. Drugi potomek Stanisława Mikulskiego ze związku z kostiumolog Jadwigą Rutkiewicz-Mikulską zmarł tuż po porodzie. Z muzykolog Małgorzatą Błoch-Wiśniewską Stanisław Mikulski był związany aż do śmierci w skutek choroby nowotworowej. W dzień świeckiego pogrzebu aktora Sejm RP uczcił pamięć Stanisława Mikulskiego minutą ciszy.
Stanisław Mikulski – filmy, programy tv, książka
Stanisław Mikulski zadebiutował w roli junaka w filmie ”Pierwszy start” Leonarda Buczkowskiego. Dostrzeżono go w ”Godzinach nadziei” Jana Rybkowskiego, ”Kanale” Andrzeja Wajdy, ”Cieniu” Jerzego Kawalerowicza, ”Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego. Następne znaczące role Stanisława Mikulskiego to filmy ”Barwy walki” i ”Skąpani w ogniu” Jerzego Passendorfera. W 1964 roku Stanisław Mikulski rozpoczął swoją wielką przygodę z Hansem Klossem. Początkowo 6 odcinków wyemitowano na żywo. Wielkie zainteresowanie widzów skłoniło twórców serii do wypuszczenia łącznie 14 odcinków spektaklu w ramach Teatru Sensacji Teatru Telewizji. Następnie nakręcono serial telewizyjny ”Stawka większa niż życie” (1968). Stanisław Mikulski został najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. Kolejno wystąpił w ”Samochodziku i Templariuszach”, ”Opętaniu”, ”Dziewczynach do wzięcia”, ”Polskich drogach”, ”Dziewczynie i chłopaku”, a także jako aktor dubbingowy w ”Brzdącu w opałach”.
Stanisław Mikulski prowadził również takie programy telewizyjne, jak "Koło fortuny" czy "Supergliny". Epizodycznie pojawiał się w polskich serialach, m.in. "Samo życie", "Na dobre na złe", "Kryminalni", "Złotopolscy" czy "Niania". W 2012 roku nakładem Melanż Wydawnictwo ukazała się książka Stanisława Mikulskiego ”Niechętnie o sobie”. Tytuł biograficznej pozycji nawiązuje do rzadkich wypowiedzi aktora, który uchodził za pierwszego polskiego celebrytę i w czasach największej popularności stał się przedmiotem sporej niechęci środowiska artystycznego.
Data urodzenia | 01.05.1929 |
Miejsce urodzenia | Łódź |
Data śmierci | 27.11.2014 |
Miejsce śmierci | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze