Trwa ładowanie...
d32h2ph
d32h2ph

Stanisław Mikołajczyk

Stanisław Mikołajczyk stał na czele polskiego rządu na uchodźstwie wikimedia Commons

Stanisław Mikołajczyk był politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, uczestnikiem kampanii wrześniowej, premierem rządu na uchodźstwie, utworzonym w Londynie i wicepremierem Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Po wojnie w wyniku poczucia zagrożenia aresztowaniem przez komunistów wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Stanisław Mikołaczyk - biografia

Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 r. w Dorsten-Holsterhausen w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim (dzisiaj Dorsten w Niemczech). Uczył się w niemieckiej szkole powszechnej. Następnie ukończył kurs rolniczy. Studiował na Uniwersytecie Ludowym w Dalkach. Szybko zaangażował się w politykę.

Żoną Mikołajczyka była Cecylia z rodziny Ignasiaków, z którą miał syna Mariana.

Zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.

Stanisław Mikołaczyk - działalność polityczna

Działalność polityczna Mikołajczyka zaczęła się na początku lat 20. Zaledwie 19-letni chłopak dołączył do ugrupowania PSL "Piast", które później zmieniło nazwę na Stronnictwo Ludowe (partia chłopska, pragnąca reformy rolnej). Wśród najbardziej rozpoznawalnych postaci w partii byli Wincenty Witos, Kazimierz Bagiński i Władysław Kiernik.

Mikołajczyk uczestniczył w założeniu Związku Młodzieży Wiejskiej. W 1930 r. otrzymał mandat poselski. Siedem lat później stał na czele strajku chłopów, którzy żądali od piłsudczyków wycofania się z polityki, powrotu do konstytucji z 1921 r., demokratycznych wyborów, a także wzmocnienia obrony. Choć w strajku wzięły udział miliony osób, żądania nie zostały spełnione. W trakcie zginęły 44 osoby, a tysiące aresztowano. Wśród tych ostatnich był Stanisław Mikołajczyk, który otrzymał wyrok czterech miesiący więzienia.

Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r., kiedy to Polska starała się odeprzeć atak Rzeszy oraz Związku Radzieckiego.
Gdy Polska kapitulowała, Stanisław Mikołajczyk wyjechał za granicę - przebywał we Francji i w Wielkiej Brytanii. W państwach sojuszniczych utworzono Radę Narodowową Rzeczpospolitej Polskiej, której Mikołajczyk był początkowo wiceprzewodniczącym, a od 1940 r. wicepremierem. Kiedy gen. Władysław Sikorski zginął, Mikołajczyk objął funkcję premiera na uchodźstwie. W czasie wojny nie miał jednak zbyt wielkiej władzy. Polska została pominięta w konferencji w Teheranie, gdzie ważyły się losy granic kraju. W 1944 r. złożył dymisję, a władzę przejęli socjaliści.

W 1945 r. utworzony został Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, a Stanisław Mikołajczyk był jego wicepremierem. Równocześnie pełnił rolę ministra rolnictwa. Stał także na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego (na bazie Stronnictwa Ludowego). W 1947 r. został posłem Sejmu Ustawodawczego. Jednak on i jego partia przeszkadzały władzom komunistycznym. Mikołajczyk miał zostać aresztowany. Wyprzedził jednak te wydarzenia i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, za co zniesiono mu obywatelstwo polskie (zwrócone 23 lata po jego śmierci).
.

Stanisław Mikołaczyk - książki

"Polska zgwałcona" to książka, w której Mikołajczyk zawarł wspomnienia z II wojny światowej. Opisuje kluczowy okres dla historii Polski - od okupanta niemieckiego do radzieckiego. Książka kazała się dzięki Wydawnictwu The Facto.

Stanisław Mikołajczyk
Miejsce urodzenia

Dorsten-Holsterhausen (ówczesne Cesarstwo Niemieckie)

Data śmierci

13.12.1966

Miejsce śmierci

Waszyngton, Stany Zjednoczone

Bibliografia
d32h2ph

Podziel się opinią

Share
d32h2ph
d32h2ph
d32h2ph
d32h2ph