Stanisław Mikołajczyk
Stanisław Mikołajczyk był politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, uczestnikiem kampanii wrześniowej, premierem rządu na uchodźstwie, utworzonym w Londynie i wicepremierem Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Po wojnie w wyniku poczucia zagrożenia aresztowaniem przez komunistów wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
Stanisław Mikołaczyk - biografia
Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 r. w Dorsten-Holsterhausen w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim (dzisiaj Dorsten w Niemczech). Uczył się w niemieckiej szkole powszechnej. Następnie ukończył kurs rolniczy. Studiował na Uniwersytecie Ludowym w Dalkach. Szybko zaangażował się w politykę.
Żoną Mikołajczyka była Cecylia z rodziny Ignasiaków, z którą miał syna Mariana.
Zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.
Stanisław Mikołaczyk - działalność polityczna
Działalność polityczna Mikołajczyka zaczęła się na początku lat 20. Zaledwie 19-letni chłopak dołączył do ugrupowania PSL "Piast", które później zmieniło nazwę na Stronnictwo Ludowe (partia chłopska, pragnąca reformy rolnej). Wśród najbardziej rozpoznawalnych postaci w partii byli Wincenty Witos, Kazimierz Bagiński i Władysław Kiernik.
Mikołajczyk uczestniczył w założeniu Związku Młodzieży Wiejskiej. W 1930 r. otrzymał mandat poselski. Siedem lat później stał na czele strajku chłopów, którzy żądali od piłsudczyków wycofania się z polityki, powrotu do konstytucji z 1921 r., demokratycznych wyborów, a także wzmocnienia obrony. Choć w strajku wzięły udział miliony osób, żądania nie zostały spełnione. W trakcie zginęły 44 osoby, a tysiące aresztowano. Wśród tych ostatnich był Stanisław Mikołajczyk, który otrzymał wyrok czterech miesiący więzienia.
Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r., kiedy to Polska starała się odeprzeć atak Rzeszy oraz Związku Radzieckiego.
Gdy Polska kapitulowała, Stanisław Mikołajczyk wyjechał za granicę - przebywał we Francji i w Wielkiej Brytanii. W państwach sojuszniczych utworzono Radę Narodowową Rzeczpospolitej Polskiej, której Mikołajczyk był początkowo wiceprzewodniczącym, a od 1940 r. wicepremierem. Kiedy gen. Władysław Sikorski zginął, Mikołajczyk objął funkcję premiera na uchodźstwie. W czasie wojny nie miał jednak zbyt wielkiej władzy. Polska została pominięta w konferencji w Teheranie, gdzie ważyły się losy granic kraju. W 1944 r. złożył dymisję, a władzę przejęli socjaliści.
W 1945 r. utworzony został Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, a Stanisław Mikołajczyk był jego wicepremierem. Równocześnie pełnił rolę ministra rolnictwa. Stał także na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego (na bazie Stronnictwa Ludowego). W 1947 r. został posłem Sejmu Ustawodawczego. Jednak on i jego partia przeszkadzały władzom komunistycznym. Mikołajczyk miał zostać aresztowany. Wyprzedził jednak te wydarzenia i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, za co zniesiono mu obywatelstwo polskie (zwrócone 23 lata po jego śmierci).
.
Stanisław Mikołaczyk - książki
"Polska zgwałcona" to książka, w której Mikołajczyk zawarł wspomnienia z II wojny światowej. Opisuje kluczowy okres dla historii Polski - od okupanta niemieckiego do radzieckiego. Książka kazała się dzięki Wydawnictwu The Facto.
Miejsce urodzenia | Dorsten-Holsterhausen (ówczesne Cesarstwo Niemieckie) |
Data śmierci | 13.12.1966 |
Miejsce śmierci | Waszyngton, Stany Zjednoczone |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze