Trwa ładowanie...

Stanisław Lem nie był twórcą? Tak stwierdził ZUS

Dziennikarz Błażej Torański udostępnił list napisany przez Stanisława Lema do ZUS-u w 1981 r. Pisarz wyjaśniał w nim, dlaczego nie ma zamiaru opłacać składek.

Share
Stanisław Lem odmówił płacenia składek ZUSStanisław Lem odmówił płacenia składek ZUSŹródło: East News
d3phgfo

Stanisław Lem to najsłynniejszy polski twórca powieści fantastyczno-naukowych i najczęściej tłumaczony polski pisarz. Jego wybitne powieści i opowiadania przetłumaczono na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Książki doczekały się ekranizacji zarówno w Polsce ("Szpital przemienienia"), jak i za granicą (kilkukrotnie adaptowane "Solaris").

Prolog: Łukasz Wroński opowiada o zbrodniach, które wstrząsnęły Polską

Jego twórczość była tak bogata i różnorodna, że w 1974 r. amerykański autor sci-fi Philip K. Dick złożył zawiadomienie do FBI, że Stanisław Lem to nie autentyczna postać, ale komunistyczny komitet działający pod kryptonimem po to, by szerzyć wśród Amerykanów propagandę za pomocą powieści science fiction. Zdaniem Dicka dowodził tego fakt, że Lem posługuje się wieloma stylami. FBI szybko jednak ustaliło, nie tylko że Stanisław Lem naprawdę istnieje, ale że nawet nie jest członkiem partii komunistycznej.

d3phgfo

Tymczasem w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że Stanisław Lem prowadzi działalność twórczą, w związku z czym nie przysługuje mu emerytura twórców.

Dziennikarz Błażej Torański udostępnił na Facebooku list napisany przez Stanisława Lema w 1981 r. do ZUS-u. Czytamy w nim:

"W odpowiedzi na wasze pismo znak 8135, powiadamiające mnie, iż ZUS nie posiada podstawy /decyzji/, uznającej wykonywaną przeze mnie działalność za twórczą, i tym samym nie należę do osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego twórców […], niniejszym oświadczam, że jako nieuprawniony do zaopatrzenia emerytalnego twórców, nie zamierzam wpłacać ZUSowi z tego tytułu składek rocznych, ani zaległych za rok 1980, ani za rok bieżący 1981, ani też w przyszłości.

Proszę uprzejmie potraktować moją decyzję jako ostateczną i do tej sprawy już nie wracać".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3phgfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phgfo
d3phgfo