Trwa ładowanie...
d5fcixn

Stan Lee

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Stan Lee jest sławnym na cały świat rysownikiem komiksów i scenarzystą filmowym, a w USA odbierany jest jako ikona amerykańskiego komiksu. To właśnie* Stan Lee wymyślił i narysował* takie postaci, jak Spider-Man, Hulk, Iron Man, czy Fantastyczną Czwórkę.

Stan Lee – biografia

Stan Lee (prawdzie imię i nazwisko: Stanley Martin Lieber) urodził się i wychowywał w Nowym Jorku i, chociaż zaczynał skromnie, wiedział, że chce związać swoje życie z pisaniem. Tak więc imał się każdej pracy, w której mógł pisać – na początku pisał nekrologi dla gazet oraz zachęcał do prenumerowania gazety „New York Herald Tribune”. Oprócz tego, pracował także jako chłopiec na posyłki oraz dostarczał kanapki.

Stan Lee trafił w końcu do wydawnictwa Timely Comics jako pomocnik (które później, dzięki * twórczości Stana Lee*, zdobyło niezwykłą popularność i zmieniło nazwę na Marvel Comics, czyniąc z małego wydawnictwa, jedną z największych oficyn komiksowych na świecie).

Jednak na początku Lee nie chciał pracować nad komiksami lecz marzył, aby zostać cenionym pisarzem poważnej literatury. Dlatego wtedy Stanley przybrał * pseudonim Stan Lee, a swoje prawdziwe imię i nazwisko chciał zachować, aby później podpisywać się nim pod poważnymi powieściami, które miał w przyszłości napisać. Jako *twórca komiksów Stan Lee zadebiutował w 1941 roku – napisał wówczas dialogi do III numeru Captain America Comics. Od razu objawił swój talent, a jego przełożony dał mu w wydawnictwie posadę redaktora.

Stan Lee – kariera rysownika

Pierwszymi bohaterami, powołanymi do życia przez Stana Lee, była Fantastyczna Czwórka. Po entuzjastycznym przyjęciu przez amerykańskie społeczeństwo nowych bohaterów, Lee wymyślił i narysował kolejnych herosów. Rysownik wykazał się dużą empatią i wyobraźnią, gdyż konstruując swoich bohaterów, dbał o to, aby czytelnik mógłby się z nimi identyfikować (jak dotąd jedynymi superbohaterami byli posągowy nadczłowiek Superman oraz obrzydliwie bogaty Batman – stworzeni przez konkurencyjne wydawnictwo DC Comics).

I tak Stan Lee stworzył Hulka, Thora, X-Men (we współpracy z Jackiem Kirby), Iron Man, Doctor Strange'a( w kooperacji ze Steve Ditko), Daredevila oraz najsławniejszego superbohatera w uniwersum Marvela, czyli Spider-Man.

Dzięki nowemu podejściu do superbohaterów , którzy wiodą zwyczajne, proste życie (gdy nie mają na sobie kostiumu), wydawnictwo komiksowe, w którym pracował Lee, ogromnie zyskało na popularności.

Stan Lee - rewolucja w tworzeniu komiksów

Z biegiem lat, dzięki przypatrywaniu się pracy Stana Lee, wypracowano nowy sposób na tworzenie komiksów, który później nazwano Marvel Method (Metoda Marvela). Styl ten polega na bardzo blsikiej współpracy rysownika i scenarzysty przy tworzeniu komiksu (do tej pory scenarzysta wręczał scenariusz rysownikowi i ostatecznie tracił kontrolę nad dalszymi pracami nad komiksem).

Styl Marvela zakładał ścisłą współpracę między rysownikiem, a scenarzystą, którzy tak naprawdę razem kształtowali postaci i byli równorzędnymi autorami.

Stan Lee – ikona popkultury

Stan Lee w USA jest prawdziwą gwiazdą. Obecnie rysownik chętnie towarzyszy przeróżnym przedsięwzięciom komiksowym i filmowym, przybywa także na konwenty oraz jest obecny na premierach filmowych, które są ekranizacjami jego twórczości. Co więcej, niemalże w każdej ekranizacji komiksów Marvela jest gościem specjalnym i gra epizodyczną postać – jest to w pewnym sensie hołd składany twórcy bohaterów.

Stan Lee wystąpił * również w serialach Teoria wielkiego podrywu i Herosi, a także w filmie Szczury z supermarketu (Kevin Smith – reżyser tegoż filmu jest zagorzałym *fanem Stana Lee). Postać rysownika spotkamy także w grze video Lego Marvel super heroes.

Stan Lee – wyróżnienia

W roku 1994 Stana Lee uznano za jednego z ojców amerykańskiego komiksu i umieszczono go w Will Eisner Award Hall of Fame (Hala Sławy Nagrody Willa Eisnera). W 1995 roku zapisano jego nazwisko w Jack Kirby Hall of Fame (Hala Sławy Jacka Kirby).

d5fcixn

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5fcixn
d5fcixn
d5fcixn