Trwa ładowanie...
d2uj24m

Stan Borys

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Stan Borys to postać zasłużona dla polskiej sceny artystycznej i często nagradzana. Jest laureatem m.in. Srebrnego i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia oraz licznym wyróżnień za piosenkę ”Jaskółka”. Stan Borys jest także gwiazdą filmu dokumentalnego ”Wolność jak płomień”.

Stan Borys – biografia

Stanisław Guzek uczęszczał do szkoły muzycznej i techników mechanizacji rolnictwa, mleczarskiego, budowlanego oraz liceum. Brał udział w ogólnopolskich konkursach recytatorskich dla młodych poetów. Początkowo Stan Borys pobierał nauki gry na gitarze, skrzypcach i klarnecie, a już jako 17-latek pracował jako aktor w teatrach w Rzeszowie. Studiował na wydziale teatralnym i dalej występował na scenie, odbył służbę wojskową, zatrudnił się jako rekwizytor oraz statysta, współpracował również z jedną z lokalnych radiostacji i kabaretem, wyreżyserował sztukę teatralną.

Stan Borys fascynuje się jogą, której zawdzięcza dobrą formę fizyczną, gra w tenisa i wyznaje taoizm religijny. Miał 3 żony, a obecnie związany jest z młodszą o 30 lat Anną Maleady. W księgarniach ukazały się 2 tomiki wierszy Stana Borysa. Od 2009 roku mamy okazję nabyć ”Co jest urokiem tego życia”, a 5 lat później, nakładem Melanż Wydawnictwo, ukazała się książka ”Daleko donikąd”.

Stan Borys – twórczość muzyczna i poetycka

Debiut poetycki Stana Borysa odbył się w 1963 roku w ”Nowinach Rzeszowskich”. 2 lata później Stan Borys wraz z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską stworzył bigbitowy zespół Blackout, który istniał do 1967 roku, wydał jedną płytę i kilka singli. Blackout zasłynął przebojem "Anna" i pionierskimi w naszym kraju protest songami. Oprócz Stana Borysa przez grupę przewijali się jeszcze tacy członkowie, jak Krzysztof Dłutowski, Józef Hajdasz, Robert Świercz, Piotr Nowak, Krzysztof Potocki, Andrzej Zawadzki czy Andrzej Solecki. Rozwój Blackoutu umożliwiły poetyckie teksty Bogdana Loebla.

Zanim Stan Borys rozpoczął karierę solową w 1971 roku, związał się z grupą instrumentalną Bizony. Ponadto wystąpił w filmie "Uciec jak najbliżej" Janusza Zaorskiego i występował na festiwalach muzycznych we Francji, Belgii, Grecji, Irlandii, Wenezueli. Stan Borys wrócił także na scenę teatralną, a od 1975 roku mieszkał przez prawie 30 lat za granicą, głównie w Chicago, Toronto, San Diego oraz Las Vegas. Występował w licznych klubach polonijnych za oceanem, w USA i Kanadzie, gdzie kontynuował współpracę z teatrami.

Stan Borys
Data urodzenia

03.09.1941

Miejsce urodzenia

Załęże, obecna dzielnica Rzeszowa

Bibliografia
d2uj24m

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uj24m
d2uj24m
d2uj24m