Trwa ładowanie...
d36zl8j
15-04-2010 00:00

Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923

książka
Oceń jako pierwszy:
d36zl8j
Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Ostatnie lata Wielkiej Wojny zaznaczyły się przełomowymi wydarzeniami na wschodzie Europy. Rosja, wydawało się niezniszczalna ostoja absolutyzmu, weszła na drogę rewolucyjnej demokratyzacji, która wkrótce przekształciła się w anarchię i terror. Na gruzach rozsypującego się imperium do głosu doszły aspiracje niepodległościowe długo uciskanych narodów. Jednym z prężniejszych okazał się ruch ukraiński. Tak rozpoczął się dramatyczny okres kilku lat walk o budowę samostijnoj Ukrajiny.

Dość szybko okazało się, że nie mniejsze znaczenie niż starania Ukraińców o własną ojczyznę, będzie miał głos zwycięskich mocarstw w tym Zjednoczonego Królestwa. I tak w rękach polityków brytyjskich znalazł się los kilkudziesięciomilionowego narodu. W Londynie Ukrainą zainteresowano się stosunkowo szybko, bowiem już w połowie 1917 roku. Do końca epopei ukraińskiej, czyli do roku 1923, w Londynie zdawano sobie sprawę, że aktywne wpływanie na rozwój sytuacji w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej było ponad siły zmęczonego wojną Królestwa. Stąd polityka pełna chwiejności, niekiedy oportunizmu i sprzecznych kierunków, lecz także heroicznych decyzji. Nie oznacza to, że kwestie ukraińskie nie interesowały brytyjskich decydentów - wręcz przeciwnie. Odbudowa normalności i spokoju na tym ogarniętym chaosem obszarze stawała się jednym z głównych zadań, jakie stawiano przed polityką brytyjską.

Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923
Numer ISBN

83-7441-094-9

Wymiary

170x240

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

400

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zl8j
d36zl8j
d36zl8j
d36zl8j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj