Targi Nowej Dramaturgii odbędą się w Radomiu od 13 do 16 grudnia – zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej Jarosław Tochowicz, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Festiwal ma być rozwinięciem zapoczątkowanego pięć lat temu „Radomia Odważnego”, czyli cyklu imprez promujących nową polską dramaturgię.
– Głównym celem festiwalu jest zaprezentowanie w jednym miejscu i w jednym czasie najważniejszych dokonań nowej polskiej dramaturgii oraz przedstawienie tego dorobku ważnym menadżerom i promotorom kultury, dyrektorom festiwali, autorom, reżyserom, liderom nowej dramaturgii z kraju i zagranicy – powiedział szef radomskiego teatru.
Tochowicz podkreślił, że zależy mu na tym, by teatr w Radomiu stał się miejscem spotkań, wymiany myśli i doświadczeń między artystami tworzącymi współczesną polską dramaturgię.
Podczas festiwalu pokazane zostaną przedstawienia nowej dramaturgii zrealizowane w Polsce w latach 2004-2007 na podstawie dramatów napisanych w ciągu ostatnich siedmiu lat. W formie lektury tekstów zaprezentowane będą dramaty napisane w latach 2006-2007.
– Festiwal oprócz wymiaru twórczej konfrontacji będzie miał formułę targów sztuki. Zaproszeni goście z Polski, ale i z zagranicy, m.in. ze Słowacji, Bułgarii i Rumunii, gdzie mają być organizowane festiwale polskiej dramaturgii, będą mogli nawiązywać kontakty, zawierać wstępne kontrakty na prezentację przedstawień – stwierdził Tochowicz.
Jednocześnie zapowiedział, że *na zakończenie festiwalu przyznane zostaną nagrody za najlepszy dramat, przedstawienie i reżyserię. * Festiwal rozpocznie - 13 grudnia - Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy przedstawieniem pt. „Wlotka.pl”, według tekstu i w reżyserii Pawła Kamzy. Drugiego dnia imprezy widzowie zobaczą „Zamarzniętą” warszawskiego Teatru Wytwórnia - monodram Ewy Szykulskiej, w reżyserii Pawła Sali.
Zdaniem organizatorów, ciekawie zapowiada się też trzeci festiwalowy wieczór, podczas którego warszawski Teatr Polonia pokaże „Lament na Placu Konstytucji” według Krzysztofa Bizio, w adaptacji Krystyny Jandy. Spektakl ten będzie wystawiany nie na deskach teatru, lecz na dworcu PKP w Radomiu.
Kolejne dramaty, które będzie można zobaczyć w Radomiu, to: „Kochałam Bogdana W.” (scenariusz i reżyseria Paweł Kamza, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa), „Wyrzeczenie” autorstwa Jarosława Kamińskiego (reż. Jarosław Tochowicz, Teatr Powszechny w Radomiu), „De-naturat” (scenariusz i reżyseria Natalia Fijewska-Zdanowska, Teatr Wytwórnia z Warszawy), „Krwawe wesele” (scenariusz i reżyseria Bartosz Szydłowski Teatr Nowa Łaźnia z Krakowa), „111” Tomasza Mana (reż. Redbad Klijnstra, Laboratorium Dramatu w Warszawie), „All Inclusive” Marka Modzelewskiego (reż. Ewelina Pietrowiak, Teatr Wybrzeże z Gdańska), „Absynt” Magdaleny Fertacz (reż. Aldona Figura, Laboratorium Dramatu z Warszawy).
Festiwal jest organizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.