Trwa ładowanie...
d1qhtpt
22 marca 2013, 16:26

Spotkanie z autorką "Dziennika Helgi" Helgą Hoskova-Weissovą

Spotkanie z autorką "Dziennika Helgi" Helgą Hoskova-Weissovą w ŻIH  21.03. Warszawa (PAP) - Spotkanie z Helgą Hoskova-Weissovą, która przeszła przez getto w Terezinie i obóz Auschwitz, autorką  książki "Dziennik Helgi", odbyło się w czwartek w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.

d1qhtpt
d1qhtpt

Spotkanie z autorką "Dziennika Helgi" Helgą Hoskova-Weissovą w ŻIH*21.03. Warszawa (PAP) - Spotkanie z Helgą Hoskova-Weissovą, która przeszła przez getto w Terezinie i obóz Auschwitz, autorką książki "Dziennik Helgi", odbyło się w czwartek w Żydowskim Instytucie *Historycznym w Warszawie.

Helga Hoskova-Weissova, czeska Żydówka, w 1941 roku, miesiąc po swoich 12 urodzinach, została razem z rodzicami wysłana przez Niemców w transporcie Żydów z Pragi do getta w Terezinie. Spędziła tam trzy lata. Później była w obozach Auschwitz i Mauthausen.

Książka "Dziennik Helgi" zawiera fragmenty dzienników z tamtych czasów. Zapiski te są uzupełnione powojennymi wspomnieniami.

Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter powiedział podczas spotkania w ŻIH, że Helga
Hoskova-Weissova jest ambasadorem międzypokoleniowego przekazu pamięci o milionach ofiar II wojny światowej i rasizmu.

Autorka książki "Dziennik Helgi" wyznała: "Niewielu zostało tych, którzy przeżyli, więc dobrze, żeby pozostały po nas świadectwa. Nie chodzi o to, by nas żałowano, o litowanie się nad naszym losem. Ważny jest przekaz dla następnych generacji".

d1qhtpt

Getto w Terezinie, do którego trafiła Helga Hoskova-Weissova, było pomyślane przez Niemców jako pokazowe. Chcieli przekonać świat, że Żydom nie dzieje się nic złego. Jednak z Terezina wyjeżdżały transporty do obozów koncentracyjnych.

W Terezinie nastoletnia Helga zaczęła rysować sceny z życia getta. Ponieważ Niemcy zabronili filmowania i fotografowania, jej rysunki - powstało ich około 100 - są bezcennym materiałem dokumentacyjnym. Przedstawiają m.in. pracę więźniów na roli, kobiety w kuchni, rozwożenie żywności, łapanie pcheł, koncert, przyjazd delegacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Helga Hoskova-Weissova została po wojnie malarką. "Cały czas towarzyszy mi wojenna trauma i wracam do tamtej tematyki" - zwierzyła się autorka "Dziennika Helgi". Po zakończeniu spotkania otwarto wystawę rysunków wykonanych przez Helgę Hoskova-Weissova w getcie i niemieckich obozach koncentracyjnych. Będzie czynna przez dwa tygodnie.

Książkę w tłumaczeniu Aleksandra Kaczorowskiego opublikowało wydawnictwo Insignis.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj