"Obyś żył w ciekawych czasach"
Druga połowa XVII wieku to niezwykłe czasy: pośmiertnie publikuje się te spośród dzieł Kartezjusza, które obawiano się wydawać wcześniej ze względu na inkwizycję. Umiera - być może z rąk truciciela - Olivier Cromwell, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii, dzięki któremu Anglia zyskała pozycję jednego z najważniejszych mocarstw świata. Dramaty pisze Pierre Corneille, nazwany potem ojcem klasycystycznej tragedii, prawnik i urzędnik, któremu przez myśl nie przechodzi, że jego prawnuczka będzie morderczynią i zdrajczynią Francji. W Karpatach rodzi się Juraj Janosik, a Newton zaczyna publikować swoje pierwsze odkrycia.
To niesamowicie barwna epoka, pełna sensacji i zmian nie tylko w zakresie fizyki, filozofii czy mechaniki. Nowinki pojawiają się też na salonach i w kuchni. Jeśli zastanawiamy się, czym mogła raczyć się na francuskich dworach Maria Kazimiera d'Arquien, czyli Marysieńka Sobieska, wystarczy wspomnieć dwa najbardziej drogocenne przysmaki w tamtym czasie: tytoń i kawę.
Zapanowała na nie moda odkąd Ludwik XIV postanowił dorównać innym europejskim potęgom i zdobyć dla Francji kolonie. Tytoń i trzcina cukrowa z Ameryki, czarni niewolnicy z Senegalu, kawa i drogocenne przyprawy ze wschodu. Nowe drogocenne klejnoty w koronie Króla Słońce, wzmacniające jego potęgę, której i tak żaden inny monarcha w Europie nie mógł samodzielnie sprostać".
Na obrazie:Jan III Sobieski i Marysieńka
WP.pl patronuje książce "Bóg, Honor, Trucizna". Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę - 30-procentowy rabat na książki. Dla wszystkich osób, które kupią "Bóg, Honor, Trucizna" rabat obowiązuje również na pozostałe książki z oferty znak.com.pl - nalicza się po wpisaniu kodu Rabat30% Zakupów należy dokonać pod adresem: http://www.znak.com.pl/promocjaWP