Trwa ładowanie...
d37uc86
15-04-2010 00:00

Sojusz trzech cesarzy. Walka o pokój europejski 1872-1878

książka
Oceń jako pierwszy:
d37uc86
Sojusz trzech cesarzy. Walka o pokój europejski 1872-1878
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Dlaczego Niemcy ogłosiły w 1875 roku alarm wojenny? Jak istotne dla XIX-wiecznych mocarstw były sprawy wschodnie? Kto zyskał, a kto stracił na kongresie berlińskim w 1878 roku?

Druga część znakomitej trylogii prof. Henryka Wereszyckiego przedstawia historię dyplomacji europejskiej w latach 70. XIX wieku. Autor opisuje okoliczności prowadzące do zawarcia układów między monarchami: Wilhelmem I, Franciszkiem Józefem I i Aleksandrem II w 1873 roku oraz kwestie sporne, zagrażające trwałości tego sojuszu. Prezentuje sukcesy i porażki dyplomatycznej gry Ottona Bismarcka, próby zmontowania przez niego koalicji antywatykańskiej i antyfrancuskiej oraz szerzenie polityki Kulturkampf.

Autor kładzie nacisk na złożony problem Bałkanów, który zachwiał trójcesarskim porozumieniem – powstania w Bośni i Hercegowinie, wojnę rosyjsko-turecką 1878 roku, udział dyplomacji brytyjskiej w tym konflikcie, a także ustalenia Kongresu Berlińskiego. Osobno omawia znaczenie sprawy polskiej w tym okresie.

Sojusz trzech cesarzy. Walka o pokój europejski 1872-1878
Numer ISBN

978-83-01-16252-8

Wymiary

140x205

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

3

Liczba stron

460

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37uc86
d37uc86
d37uc86
d37uc86

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj