Trwa ładowanie...
d1qhtpt
20 marca 2013, 11:53

Śląska Biblioteka Cyfrowa powiększa zbiory dzięki wolontariuszom

Ponad 100 tys. skanów wykonała na rzecz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jedna z wolontariuszek Społecznej Pracowni Digitalizacji, która powstała przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dotąd w trwających od pięciu lat pracach wykonano łącznie ok. 700 tys. skanów.

d1qhtpt
d1qhtpt

Ponad 100 tys. skanów wykonała na rzecz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jedna z wolontariuszek Społecznej Pracowni Digitalizacji, która powstała przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dotąd w trwających od pięciu lat pracach wykonano łącznie ok. 700 tys. skanów.

Użytkownicy Śląskiej Biblioteki Cyfrowej mają obecnie dostęp do 64 tys. publikacji, z czego ok. 370 z nich trafiło do sieci dzięki pracy i zaangażowaniu jednej z mieszkanek Katowic. "Od ponad pięciu lat, dwa lub trzy razy w tygodniu odwiedzam pracownię i spędzam w niej po kilka godzin. Skanuję książki, wykonuję wstępną obróbkę, czyli korektę geometryczną, po to, by karta, którą ktoś będzie oglądał w internecie, wyglądała estetycznie" - powiedziała PAP wolontariuszka Krystyna Siechowska.

Siechowska podkreśla, że praca na rzecz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest ważna i niezwykle ciekawa. "Mogę przy okazji obejrzeć najrozmaitsze pozycje wydane przed laty. Większości z zeskanowanych przeze mnie publikacji nigdy wcześniej nie miałam w ręku. Są to książki naukowe i beletrystyczne, czasopisma, pamiętniki, książki telefoniczne z początku XX wieku, a nawet dzienniki urzędowe z rejencji opolskiej pochodzące z połowy XIX wieku" - powiedziała PAP Siechowska.

W pracach Społecznej Pracowni Digitalizacji Siechowska uczestniczy od 2008 roku. Dotąd wykonała ok. 100 tys. skanów.

Zaznaczyła, że praca na rzecz digitalizacji zbiorów Biblioteki Śląskiej przynosi jej ogromną satysfakcję oraz wzbogaca wiedzę. "Natknęłam się między innymi na książkę, w której znalazłam reklamę pracowni naprawy złotych wiecznych piór z Będzina. Reklama pochodziła z początku XX wieku. Na niej znajdował się dwucyfrowy numer telefonu. To pobudza wyobraźnię" - opowiada wolontariuszka.

d1qhtpt

Wraz z innymi wolontariuszami brała także udział w skanowaniu lektur i podręczników, z których korzystają m.in. środowiska polonijne w różnych krajach. Dotąd w pracowni wykonano 703 tys. skanów, 576 tys. z nich powstało dzięki pracy wolontariuszy.

Śląska Biblioteka Cyfrowa została utworzona w 2006 roku na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim. Tworzy ją ponad 50 instytucji, m.in. bibliotek, organizacji pozarządowych, muzeów, wydawnictw. Jej celem jest prezentacja w internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej. Kordynatorem prac jest Biblioteka Śląska.

Publikacje cyfrowej biblioteki pogrupowane są w różnych kolekcjach, np. "Miscellanea" to cyfrowe kopie różnorodnych materiałów (m.in. książek, czasopism, druków ulotnych, fotografii) związanych z religią oraz judaika i masonika; z kolei "Regionalia" to cyfrowe kopie książek, czasopism i innego rodzaju dokumentów dotyczących Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a także Kresów.

Zasób Śląskiej Biblioteki Cyfrowej liczy obecnie ok. 64 tys. publikacji. Miesięcznie z jej zasobówkorzysta ok. 90 tys. użytkowników z całego świata.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj