Trwa ładowanie...
d32qux7

Simone Moro

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Simone Moro to znany włoski himalaista i bohaterski zawodnik fair play. Claudio Rossoni nakręcił o nim film dokumentalny ”I-view”. Simone Moro zdobył łącznie 8 najważniejszych ośmiotysięczników i ma na koncie mnóstwo innych osiągnięć wspinaczkowych.

Simone Moro – życiorys

Urodzony we Włoszech Simone Moro jest absolwentem bibliotekarstwa, ale to aktywność fizyczna od zawsze fascynowała go najbardziej. Pracował m.in. jako trener pływania, przewodnik górski, oficer we włoskiej armii, trener rodzimej kadry wspinaczkowej. Niezbyt pozytywnie zasłynął po raz pierwszy w 1994 roku po aferze z rzekomym zdobyciem ośmiotysięcznika Lhotse. 3 lata później Simone Moro zrehabilitował się i zdobył go jednak naprawdę, wchodząc na sam szczyt, a nie jedynie 150 m niżej. Jest laureatem nagrody Fair Play od UNESCO za przerwanie wspinaczki celem uratowania życia Brytyjczyka, Toma Mooresa. Podczas wypraw partnerami Moro byli m.in. Silvio Mondinelli, Tamara Lunger, Alex Txikon, Muhammad Ali, a także nieżyjący Anatolij Bukriejew oraz Dimitrij Sobolew, którzy zginęli tragicznie pod Annapurną.

Żoną Simone Moro jest Barbara Moro, która jako nauczycielka wychowania fizycznego odkryła Tamarę Lunger, własną uczennicę. Obecnie prowadzi szkołę wspinaczkową w Bergamo.

Simone Moro – książki

Ambicją Simone Moro nigdy nie było opowiadanie o swoich doświadczeniach alpinisty. Wszystko zmieniło się po słynnej wyprawie na Annapurnę w 1997 roku, kiedy (jako jedyny ocalały z trójki wspinających się) przypomniał czytelnikom swoją tragiczną historię. Simone Moro ma na swoim koncie kilka książek z gatunku literatury podróżniczej oraz faktu, które ukazały się na rodzimym rynku m.in. dzięki Wydawnictwu Agora. Bestsellery wydawnicze Moro to nie tylko zasługa dobrze opowiedzianych historii, ale także renomy samego autora, który jako pierwszy człowiek (i pozostanie jedynym) ma na koncie pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum. Utytułowany himalaista ma na świecie renomę dorównującą Jerzemu Kukuczce oraz Maciejowi Berbece.

d32qux7

Podziel się opinią

2
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32qux7
d32qux7
d32qux7