Simona Kossak
Simona Kossak to polska biolożka kochająca przyrodę i zwierzęta, profesor nauk leśnych, zagorzała przeciwniczka polowań. Zapamiętana głównie dzięki jej nieocenionej pracy na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Przedmiotem jej badań była między innymi ekologia behawioralna ssaków, a sama Simon nazywała siebie zoopsychologiem.
Simona Kossak - kim była?
Simona Kossak to niezwykle barwna postać wśród przyrodników. Nierzadko Simone Kossak nazywano Czarownicą, ponieważ rozmawiała ze zwierzętami i miała kilku niezwykłych i wiernych przyjaciół zwierzęcych, np.: rysia – z którym spała w jednym łóżku, kruka – kradnącego złoto i terroryzującego rowerzystów i oswojonego dzika o imieniu Żabka, z którym mieszkała w swojej leśniczówce. Drewniana leśniczówka Dziedzinka Simony Kossak znajduje się w samym sercu Puszczy Białowieskiej, słynna biolożka żyła tam przez ponad 30 lat – bez wody i prądu.
Simona Kossak – biografia
Simona Kossak to ekolog, polski naukowiec, a także autorka filmów i słuchowisk radiowych. Przez całe swoje życie oddana była sprawie najstarszego lasu w Europie, jakim jest Puszcza Białowieska. Zwolenniczka prostego, harmonijnego życia blisko przyrody. Mówiła, że żyjąc blisko zwierząt, znalazła to, czego na próżno szukała wśród ludzi.
Simona Kossak urodziła się w Krakowie w artystycznej rodzinie. Jej pradziadkiem był Juliusz Kossak, dziadkiem Wojciech Kossak, a ojcem Jerzy Kossak (wszyscy trzej byli wielkimi malarzami kochającymi polski krajobraz i historię). Co więcej, Simona Kossak była bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec.
Simona studiowała biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 roku badaczka została doktorem nauk leśnych, w 1991 roku uzyskała habilitację, a w 2000 roku Simona została mianowana profesorem nauk leśnych.
Simona Kossak – praca
Simona Kossak całe swoje życie i pracę związała z umiłowaną przyrodą. Najpierw w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, a od 2003 roku również w Instytucie Badawczym Leśnictwa (Zakład Lasów Naturalnych) jako kierowniczka.
Warto wiedzieć, że Simona Kossak wymyśliła unikalny odstraszacz UOZ-1 (jest to urządzenie akustyczne, które za pomocą dźwięków ostrzega zwierzęta przed pociągami).
W podzięce za działalność na rzecz nauk przyrodniczych i popularyzowanie ochrony przyrody, Simona Kossak otrzymała w 2000 roku Złoty Krzyż Zasługi.
Od 2001 roku słuchać można było audycji radiowej Simony Kossak zatytułowanej "Dlaczego w trawie piszczy?". Za rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczej w eterze, Kossak wyróżniono nagrodą "Osobowości Radiowej Roku 2003".
Simona Kossak zmarła w 2007 roku, w Białymstoku. Pomimo, że pod koniec życia choroba przybrała na sile, Simona w szpitalu nadal nagrywała swoje codzienne audycje radiowe. Wyjątkową przyrodniczkę pochowano na cmentarzu parafialnym w Porytem.
Simona Kossak – książki
Simona Kossak napisała około kilkuset prac naukowych, dokumentacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych. Simona jest także autorką filmów przyrodniczych i książek: "Opowiadania o ziołach i zwierzętach: zgodnie z naturą swojego gatunku" (opublikowana w 1995 roku przez wydawnictwo Alfa-Wero, następne wydania nosiły skrócony tytuł - "O ziołach i zwierzętach"), "Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich?" (opublikowana w 1998 roku przez Agencję Reklamowo-Wydawniczą A. Grzegorczyk), "Saga Puszczy Białowieskiej" (opublikowana w 2001 roku przez wydawnictwo Muza), "Serce i pazur. O uczuciach zwierząt" (opublikowana w 2010 roku przez wydawnictwo Publikator).
Data urodzenia | 30.05.1943 |
Miejsce urodzenia | Kraków |
Data śmierci | 15.03.2007 |
Miejsce śmierci | Białystok |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze