Trwa ładowanie...
d3pk2og
15-04-2010 00:00

Siedem grzechów głównych. Nieumiarkowanie

książka
Oceń jako pierwszy:
d3pk2og
Siedem grzechów głównych. Nieumiarkowanie
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Czy spożywanie posiłków przygotowanych za własne, ciężko zarobione pieniądze może być grzechem? Wielu z nas nie rozumie, dlaczego nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu pojawia się wśród siedmiu grzechów głównych. Wystarczy jednak poobserwować współczesną pogoń za wyrafinowanymi, modnymi potrawami, by zauważyć, jak często konsumpcja przestaje być środkiem prowadzącym do zaspokojenia głodu, a staje się celem. I przesłania wartości niematerialne, które w życiu chrześcijanina powinny być na pierwszym miejscu.

Ksiądz Zwoliński zachęca do zastanowienia się nad naszymi nawykami. Czy potrafimy sobie czegoś odmówić - np. w dniu postu lub po to, by zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na cel charytatywny? Czy przyjemność czerpana z jedzenia i picia nie zastępuje nam radości czerpanej z harmonijnego, wstrzemięźliwego życia? Czy nie oszukujemy samych siebie, wierząc, że wystawna uczta da nam prawdziwą satysfakcję z życia? W jaki sposób wypracować właściwą postawę - daleką zarówno od ascezy, jak i hedonizmu?

Św. Jan Chryzostom mówił, że nie można nadziwić sie głupocie pijaków, którzy nie oszczędzają siebie nawet tyle, co swoje butelki do wina. Wiadomo, że handlarze win nie napełniają beczek ponad miarę, ażeby wino ich nie rozsadziło. Pijacy natomiast – jak opisuje wspomniany święty – nie mają dla swojego brzucha żadnego względu. Kiedy go już napełnili, że niemal pęka, to jeszcze wlewają do niego, nawet gdy wszystko jest już pełne – aż do gardła, do nosa i powyżej uszu...

Siedem grzechów głównych. Nieumiarkowanie
Numer ISBN

978-83-7557-039-7

Wymiary

115x175

Gatunek

Religia i religioznawstwo

Oprawa

6

Liczba stron

132

d3pk2og

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pk2og
d3pk2og
d3pk2og