O książce i autorze
Na ponad 500 stronach Keith Lowe, brytyjski historyk i pisarz, którego książki przetłumaczono na 13 języków, opisuje dokładnie powojenną Europę. W części pierwszej pt. "Spuścizna wojny" pisze o zniszczeniach materialnych, ofiarach cywilnych i wojskowych, wysiedleniach, głodzie oraz ogólnym krajobrazie chaosu.
W drugiej części pt. "Odwet" przygląda się żądzy krwi i aktom zemsty, wyzwalaniu obozów, umiarkowanej zemście robotników przymusowych i niepohamowanej zemsty mieszkańców Europy Wschodniej, niemieckich jeńcach wojennych oraz odwecie na kobietach i dzieciach. W części trzeciej Lowe szczegółowo omawia "Czystki etniczne" - ucieczkę Żydów, czystki etniczne na Ukrainie i w Polsce, wysiedlenia Niemców, przypadek Jugosławii czy wschodnią nietolerancję.
Wreszcie w części ostatniej, zatytułowanej "Wojna domowa", pisze m.in. o przemocy politycznej we Francji i Włoszech, wojnie domowej w Grecji, rumuńskim komunizmie, ujarzmieniu Europy Wschodniej i oporze "leśnych braci".
"Dziki kontynent", obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.