Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu chce uczcić uchwałą pamięć Zygmunta Krasińskiego , którego 150. rocznica śmierci przypada w lutym.
Podczas środowego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali, że wystąpią z wnioskiem do marszałka Sejmu o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie.
Przewodnicząca komisji, Iwona Śledzińska-Katarasińska, przypomniała, że 150. rocznica śmierci Krasińskiego przypada dokładnie 23 lutego.
Posłowie w projekcie uchwały zapisali m.in., że Krasiński - obok Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida - uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków.
- W swoich wizjonerskich dramatach, będących arcydziełami literatury światowej - Nie-Boskiej komedii i Irydionie - utożsamiał się z losem narodu, wnikliwie analizował przyczyny jego klęski i niezłomnie wierzył w jego zwycięstwo - napisano w projekcie uchwały.
Zygmunt Krasiński , dramatopisarz i poeta, powieściopisarz, epistolograf, urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu jako syn generała armii napoleońskiej Wincentego hr. Krasińskiego i Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej. Był jednym z czołowych polskich romantyków; twórcą m.in. dramatu romantycznego ( Nie-Boska komedia , Irydion ); liryk, poematu Przedświt, powieści historycznych. Zmarł w 1859 roku w Paryżu, pochowany został w rodowym majątku Opinogóra (woj. mazowieckie).