Trwa ładowanie...

Miłosne sekrety Hitlera. Schorowany egocentryk czy wyuzdany kochanek?

Doświadczenia erotyczne Hitlera, jego upodobania łóżkowe, ewentualne zaburzenia i perwersje otacza po dziś dzień aura tajemnicy. Plotki rozsiewane przez wrogów, mity rozpowszechniane przez osoby z jego otoczenia czy tajemnice, które sam skrywał, przeplatają się, tworząc dość dziwaczny obraz. Jaki był naprawdę Adolf Hitler w "tych" sprawach?

Adolf Hitler - o jego życiu prywatnym krążą absurdalne historieAdolf Hitler - o jego życiu prywatnym krążą absurdalne historieŹródło: FORUM
dkfmy3g
dkfmy3g

Adolf Hitler nie był w dzieciństwie okazem zdrowia, a w wieku dorosłym trudno było doszukać się w jego wyglądzie czy sposobie bycia ideału aryjskiego zdrowia i siły.

August Kubizek, jedyny przyjaciel Hitlera z lat młodzieńczych, pisał o jego wątłej posturze i chorowitej bladości. Równocześnie podczas lat spędzonych wspólnie na studiach w Wiedniu August był zdziwiony tym, że niezbyt atrakcyjny przyjaciel cieszy się zainteresowaniem płci pięknej i zachodził w głowę, dlaczego Adolf nigdy nie korzystał z okazji.

Wydawało się, że za nic sobie ma powłóczyste spojrzenia dziewcząt. Kubizek uznał, że być może to ascetyczna maniera, surowe oblicze i niewzruszona postawa wobec oczywistych zachęt do flirtu w połączeniu z intrygującym spojrzeniem przyszłego Führera tak przyciągały płeć piękną. W swoich wspomnieniach stwierdził z nieskrywaną pewnością, że do 1908 roku, gdy dzielili mieszkanie w Wiedniu, Adolf ani nie miał stałej dziewczyny, ani też nie uwikłał się w żaden krótkotrwały romans.

Zobacz: Podejrzana choroba Hitlera. Zaskakujące zeznania lekarza

Jego poglądy na relacje damsko-męskie były wykrystalizowane i niezwykłe surowe –Kubizek wspominał będącą na granicy odrazy niechęć wobec prostytutek i homoseksualistów. Co więcej, już jako ubogi student Hitler miał o sobie zbyt wysokie mniemanie, żeby sypiać z dziewczętami, czy choćby z nimi flirtować.

dkfmy3g

Powiedział przyjacielowi, że obawiał się zarazić, ale nie same choroby weneryczne miał wówczas na myśli. Wierzył, że zepsucie i zgnilizna moralna, jakie szerzyły się w wielkim mieście, mogły skazić człowieka do głębi, zniszczyć jego tożsamość i podkopać życiowe plany – a w jego przypadku misję, jaką miał do spełnienia. Jego niewzruszone zasady moralne i niemal mnisi ascetyzm nie pozwoliły mu na korzystanie z rozrywek, z jakich słynął rozpasany Wiedeń.

Z tak nakreślonym obrazem zgadzają się biografowie Hitlera. Peter Longerich twierdzi na przykład, że aż do wyjścia z więzienia w wieku lat 35, nie utrzymywał on stosunków seksualnych z żadną kobietą. Istniało ku temu kilka powodów, a niedorozwój emocjonalny miał być jednym z nich. Innym, nie mniej ważkim, było przeświadczenie przyszłego Führera o dziejowej misji, jaką ma do wypełnienia – trudno byłoby, żeby jednostka wybitna – za jaką się miał przyszły "oswobodziciel" narodu niemieckiego – marnowała swój czas, energię i uwagę na miłostki.

Jedną z "faworyt" była siostrzenica Geli Raubal, która mieszkała w jego monachijskim mieszkaniu i zginęła w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, popełniając ponoć samobójstwo za pomocą pistoletu wuja Wikimedia Commons
Jedną z "faworyt" była siostrzenica Geli Raubal, która mieszkała w jego monachijskim mieszkaniu i zginęła w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, popełniając ponoć samobójstwo za pomocą pistoletu wujaŹródło: Wikimedia Commons

W łóżku krzyczą Heil Hitler!

O relacjach Hitlera z ludźmi z bliższego i dalszego otoczenia można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że nie był dżentelmenem wobec płci pięknej. W obecności dam zawsze zachowywał się bez zarzutu. Puszczał kobiety przodem, całował w dłoń na powitanie, uważnie słuchał i adorował. Bywało, że niektóre panie ze swojego otoczenia obdarzał szczególnymi względami.

dkfmy3g

Jedną z "faworyt" była siostrzenica Geli Raubal, która mieszkała w jego monachijskim mieszkaniu i zginęła w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, popełniając ponoć samobójstwo za pomocą pistoletu wuja. Do dziś historycy spierają się, czy relacja z Geli może stanowić klucz do kompleksów i patologicznych zachowań Führera. Być może wiedziała za dużo o "wujku Adolfie" i jego nietypowych seksualnych skłonnościach, więc musiała zostać usunięta?

Nietrudno się dziwić, że otoczony boską aurą zatwardziały kawaler stał się skrytym marzeniem wielu rodaczek, które na jego widok wpadały w prawdziwą euforię, mdlały i krzyczały. Podobno w łóżku z mężami w chwilach uniesienia krzyczały: "Heil Hitler!".

Z podstarzałą matroną i zakonnicą z pejczem…

Na podstawie zapisków osobistego lekarza Führera, Theodora Morella, badacze obalili wiele mitów dotyczących jego życia seksualnego. Krążyły plotki o nietypowych apetytach i upodobaniach, wyuzdanych zachciankach i praktykach, którym oddawał się w domowym zaciszu. Amerykanie i Rosjanie rozpowszechniali z kolei pogłoski o wrodzonym syfilisie czy impotencji – podejrzenia te zostały obalone przez badaczy.

dkfmy3g

W 1951 roku Hans Karl von Hasselbach, który pełnił przez pewien czas funkcję lekarza Hitlera, powiedział podczas przesłuchania, że Führer chronicznie nie znosił obnażania się przed obcymi i nawet on, jako lekarz, nie miał okazji oglądać go nagiego. Zaprzeczył tezie o homoseksualizmie Hitlera, za to potwierdził, że miał normalny – ani rozbudzony, ani stłumiony – popęd płciowy i utrzymywał stosunki z kobietami.

Tymczasem w książce "Spowiedź syna Hitlera" domniemany syn Führera przytacza zupełnie inny obraz swojego ojca. Ponoć zanim jeszcze został kanclerzem, Adolf Hitler regularnie sypiał ze starszymi kobietami, często arystokratkami, które wspierały go w zamian finansowo i zyskiwały dla niego poparcie.

Inspirację do tekstu stanowiła najnowsza książka Christophera Machta "Spowiedź syna Hitlera", która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona. Materiały prasowe
Inspirację do tekstu stanowiła najnowsza książka Christophera Machta "Spowiedź syna Hitlera", która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.Źródło: Materiały prasowe

…a z Ewą rzadko i na sofie

Nie sposób dziś zweryfikować, czy doniesienia domniemanego syna Hitlera, spłodzonego przez niego podobno podczas krótkiego pobytu w Gdańsku jeszcze przed wojną, mają w sobie choć ziarno prawdy. Plotki o seksualnych upodobaniach Führera krążyły za kulisami, wśród jego znajomych i popleczników, a po wojnie były rozsiewane przez wrogów czy mniej lub bardziej związane z Hitlerem osoby żądne sensacji i zarobku.

dkfmy3g

Z kolei zdaniem Morella, wraz ze wzrostem odpowiedzialności i ilości obowiązków, popęd płciowy Hitlera uległ wygaszeniu i nie czerpał on już takiej przyjemności z towarzystwa atrakcyjnych pań, jak w okresie zdobywania i umacniania władzy. Jego ukrywane przez ponad dekadę przed opinią publiczną pożycie z Ewą Braun było raczej sporadyczne. Podczas przesłuchania przez Amerykanów już po wojnie lekarz potwierdził, że Hitler od czasu do czasu odbywał stosunki z Ewą, choć mieli osobne sypialnie.

Führer chronicznie nie znosił obnażania się przed obcymi i nawet on, jako lekarz, nie miał okazji oglądać go nagiego Wikimedia Commons
Führer chronicznie nie znosił obnażania się przed obcymi i nawet on, jako lekarz, nie miał okazji oglądać go nagiegoŹródło: Wikimedia Commons

Mimo faszerowania się ogromną ilością leków i środków wzmacniających czy pobudzających, jego stan zdrowia pogorszył się na tyle, że poważnie ograniczył wystąpienia publiczne. Choć Morell podawał mu – najpierw latem 1943, potem od września do grudnia 1944 – zastrzyki z działającego stymulująco i euforyzująco Eudokalu, Hitler był w złej formie fizycznej.

dkfmy3g

Rok później, 30 kwietnia, podczas oblężenia Berlina, wraz z poślubioną dzień wcześniej Braun popełnił samobójstwo, zabierając do grobu ewentualne tajemnice na temat swojego życia miłosnego i kładąc kres marzeniom setek zakochanych w nim Niemek o idealnym ojcu dla swoich aryjskich dzieci.

ciekawostki historyczne

Bibliografia:

  1. Kubizek, A., Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości, tłum. W. Sawicki, Czerwonak 2014.
  2. Klabunde, A., Magda Goebbels. Pierwsza Dama Trzeciej Rzeszy, tłum. M. Klis, Warszawa 2014.
  3. Irving, D., Tajne dzienniki lekarza Hitlera, tłum. B. Zborski, Pruszków 1999.
  4. Longerich, P., Hitler, tłum. M. Antkowiak, Warszawa 2017.

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut- Antropolog kultury, dziennikarka, tłumaczka i autorka, publicystka i recenzentka "Ciekawostek Historycznych" oraz "TwojaHistoria.pl", kwartalnika "Creatio Fantastica", a także licznych tytułów prasowych, w tym m.in. "Focus Historia" czy "Świat Wiedzy". Autorka książek "Siedem śmierci" oraz "Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkfmy3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkfmy3g