Trwa ładowanie...
dhqlfxy

Ryszard Przybylski

Historyk literatury i kultury polskiej, rusycysta, eseista i tłumacz.

W latach 1948-1952 studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 roku związany z Instytutem Badań Literackich PAN, habilitowany w roku 1970, od 1988 profesor. W latach 70. współpracował z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Z zainteresowań rusycystycznych Ryszarda Przybylskiego wywodzi się tom studiów Dostojewski i Przeklęte problemy (1964) oraz Wdzięczny gość Boga. Esej o poezji Osipa Mandelsztama (1980). W 1971 roku ukazał się opracowany przez Przybylskiego wybór poezji Mandelsztama w tłumaczeniu wybitnych poetów współczesnych; przełożył też dwie książki prozatorskie tego autora: Słowo i kultura (1972) oraz Zgiełk czasu (1994). W roku 2000 w wyborze, w przekładzie i z komentarzem Ryszarda Przybylskiego wydany został tom Nadieżdy Mandelsztam Mozart i Salieri oraz inne szkice i listy.

Jest jednym z najwybitniejszych znawców klasycyzmu w literaturze europejskiej. Wymieńmy tu esej o tęsknotach poetów Et in Arcadia ego (1966), tom szkiców To jest klasycyzm (1978) oraz rozprawę-esej_ Klasycyzm, czyli Prawdziwy koniec Królestwa Polskiego_ (1983).

Przybylski jest też znawcą i autorem licznych opracowań poświęconych kulturze i literaturze romantycznej.

Spośród innych publikacji Ryszarda Przybylskiego wyróżnia się studium o międzywojennej prozie Jarosława Iwaszkiewicza Eros i Tanatos (1970), esej z dziejów duchowości wczesnego chrześcijaństwa Pustelnicy i demony (1994) oraz esej o starości Baśń zimowa (1998), w którym poddał interpretacji poezję Michała Anioła, T. S. Eliota, Jarosława Iwaszkiewicza i Tadeusza Różewicza.

dhqlfxy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj