Ryszard Bugajski
Ryszard Bugajski jest często nagradzanym polskim reżyserem, scenarzystą oraz poczytnym pisarzem.
Ryszard Bugajski – biografia
Ryszard Bugajski przyszedł na świat w rodzinie działacza PPS Edwarda Bugajskiego. Jest absolwentem filozofii na uczelni w Warszawie oraz reżyserii na słynnej filmówce w Łodzi (rocznik 1973). Żoną Ryszarda Bugajskiego jest aktorka Maria Mamona, znana w naszym kraju z ról filmowych i serialowych. Po dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy w 1985 roku Ryszard Bugajski wyemigrował do Kanady, gdzie kontynuował pracę realizatora filmów kinowych i seriali telewizyjnych. Do Polski wrócił z rodziną pod koniec XX wieku.
Ryszard Bugajski – książki i nagrody
Książki Ryszarda Bugajskiego to przede wszystkim głośne ”Przesłuchanie”, obnażające mechanizmy działań władz komunistycznych. Ponadto warto wspomnieć o ”Jak powstało Przesłuchanie”, ”Przyznaję się do winy” oraz ”Sól i pieprz”, dziele opisującym dalsze losy bohaterów ”Przesłuchania”.
Ryszard Bugajski jest laureatem wielu znaczących nagród z przemysłu filmowego w Polsce i za granicą. Otrzymał Złoty Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę Mocnego Solanina (m.in. za odwagę i bezkompromisowość w pracy twórczej), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Ryszarda Bugajskiego i jego filmy wyróżniono także nagrodami dziennikarzy i publiczności w Gdyni, Srebrnym Hugo na MFF w Chicago, nagrodą FIPRESCI w Belgradzie, a także Złotym Gronem.
Ryszard Bugajski – filmy
Ryszard Bugajski zadebiutował w Zespole Filmowym ”X” Andrzeja Wajdy filmem ”Kobieta i kobieta” (1979). Tutaj zrealizowano również ”Zajęcia dydaktyczne” i ”Przesłuchanie” z Krystyną Jandą (otrzymała Złotą Palmę w Cannes), którego ówczesne władze PRL nie pozwoliły wyświetlać. Studio zamknięto w atmosferze skandalu. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1989 roku. Ryszard Bugajski zrealizował filmy ”Clearcut” (w Ameryce), ”Gracze” o zamachu na Lecha Wałęsę, ”Co się stało z naszą Solidarnością” w ramach projektu ”Solidarność, solidarność”. Najnowsze dzieła w dorobku reżysera to ”Generał Nil”, ”Układ zamknięty” oraz ”Zaćma”, w której zagrała jego żona.
Ryszard Bugajski – seriale i spektakle Teatru Telewizji
Na podstawie opowiadania Ryszarda Bugajskiego powstał odcinek serialu ”07 zgłoś się” z Bronisławem Cieślakiem pod tytułem ”Bilet do Frankfurtu”. Za granicą był odpowiedzialny za seriale ”The Twilight Zone”, ”Alfred Hitchcock przedstawia”, ”E.N.G.” czy ”The Hitchhiker”. Od końca lat 70. reżyser współpracował z Teatrem Telewizji. Jego dorobek realizacji tego typu jest całkiem pokaźny. Najczęściej nagradzany spośród nich to ”Śmierć rotmistrza Pileckiego” z 2006 roku (odznaczenia chociażby na imprezach branżowych w Sopocie oraz Houston). Ryszard Bugajski jest ponadto autorem ”Akwizytorom dziękujemy”, ”Okruchy czułości”, ”Miś Kolabo”, ”Opera mydlana” czy ”Niuz”.
Data urodzenia | 27.04.1943 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze