Trwa ładowanie...
d48oo7r

Ryszard Bugajski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ryszard Bugajski jest często nagradzanym polskim reżyserem, scenarzystą oraz poczytnym pisarzem.

Ryszard Bugajski – biografia

Ryszard Bugajski przyszedł na świat w rodzinie działacza PPS Edwarda Bugajskiego. Jest absolwentem filozofii na uczelni w Warszawie oraz reżyserii na słynnej filmówce w Łodzi (rocznik 1973). Żoną Ryszarda Bugajskiego jest aktorka Maria Mamona, znana w naszym kraju z ról filmowych i serialowych. Po dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy w 1985 roku Ryszard Bugajski wyemigrował do Kanady, gdzie kontynuował pracę realizatora filmów kinowych i seriali telewizyjnych. Do Polski wrócił z rodziną pod koniec XX wieku.

Ryszard Bugajski – książki i nagrody

Książki Ryszarda Bugajskiego to przede wszystkim głośne ”Przesłuchanie”, obnażające mechanizmy działań władz komunistycznych. Ponadto warto wspomnieć o ”Jak powstało Przesłuchanie”, ”Przyznaję się do winy” oraz ”Sól i pieprz”, dziele opisującym dalsze losy bohaterów ”Przesłuchania”.

Ryszard Bugajski jest laureatem wielu znaczących nagród z przemysłu filmowego w Polsce i za granicą. Otrzymał Złoty Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę Mocnego Solanina (m.in. za odwagę i bezkompromisowość w pracy twórczej), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Ryszarda Bugajskiego i jego filmy wyróżniono także nagrodami dziennikarzy i publiczności w Gdyni, Srebrnym Hugo na MFF w Chicago, nagrodą FIPRESCI w Belgradzie, a także Złotym Gronem.

Ryszard Bugajski – filmy

Ryszard Bugajski zadebiutował w Zespole Filmowym ”X” Andrzeja Wajdy filmem ”Kobieta i kobieta” (1979). Tutaj zrealizowano również ”Zajęcia dydaktyczne” i ”Przesłuchanie” z Krystyną Jandą (otrzymała Złotą Palmę w Cannes), którego ówczesne władze PRL nie pozwoliły wyświetlać. Studio zamknięto w atmosferze skandalu. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1989 roku. Ryszard Bugajski zrealizował filmy ”Clearcut” (w Ameryce), ”Gracze” o zamachu na Lecha Wałęsę, ”Co się stało z naszą Solidarnością” w ramach projektu ”Solidarność, solidarność”. Najnowsze dzieła w dorobku reżysera to ”Generał Nil”, ”Układ zamknięty” oraz ”Zaćma”, w której zagrała jego żona.

Ryszard Bugajski – seriale i spektakle Teatru Telewizji

Na podstawie opowiadania Ryszarda Bugajskiego powstał odcinek serialu ”07 zgłoś się” z Bronisławem Cieślakiem pod tytułem ”Bilet do Frankfurtu”. Za granicą był odpowiedzialny za seriale ”The Twilight Zone”, ”Alfred Hitchcock przedstawia”, ”E.N.G.” czy ”The Hitchhiker”. Od końca lat 70. reżyser współpracował z Teatrem Telewizji. Jego dorobek realizacji tego typu jest całkiem pokaźny. Najczęściej nagradzany spośród nich to ”Śmierć rotmistrza Pileckiego” z 2006 roku (odznaczenia chociażby na imprezach branżowych w Sopocie oraz Houston). Ryszard Bugajski jest ponadto autorem ”Akwizytorom dziękujemy”, ”Okruchy czułości”, ”Miś Kolabo”, ”Opera mydlana” czy ”Niuz”.

Ryszard Bugajski
Data urodzenia

27.04.1943

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d48oo7r

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48oo7r
d48oo7r
d48oo7r