Trwa ładowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:34

Rusza Wielokulturowy Festiwal Galicja

Rusza Wielokulturowy Festiwal GalicjaŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Artyści z Austrii, Czech, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, USA i Węgier wezmą udział w czwartej edycji Wielokulturowego Festiwalu Galicja, nad którym patronat honorowy objęli prezydent Lech Kaczyński oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski.

Organizowaną na Podkarpaciu z dużym rozmachem imprezę zainauguruje w piątek opera „Cyrulik Sewilski”, którą wystawi na dziedzińcu zamku w Krasiczynie koło Przemyśla Lwowski Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu. Spektaklowi towarzyszyć będzie otwarcie wystaw fotograficznych, których autorami są artyści fotograficy z Austrii i Ukrainy.

W kolejnych dniach festiwal przeniesie się do Przemyśla, gdzie odbędą się m.in. koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, występy zespołów folklorystycznych, spektakle teatralne, pokazy filmowe, prezentacje kulinarne i kiermasze, m.in. rękodzieła artystycznego. Przewidziano otwarcie wielu wystaw malarstwa i innych dziedzin sztuki. Zaplanowana jest sesja popularno-naukowa „Galicyjskie spotkania”.

Festiwalowe imprezy odbędą się także w ośmiu innych miejscowościach woj. podkarpackiego, m.in. w Leżajsku i Sanoku, a także we Lwowie (Ukraina) i Cluj-Napoca (Rumunia). Mieszkańcy Lwowa będą mogli m.in. wysłuchać koncertu pt. „W krainie operetki i musicalu”, z udziałem znanych artystów polskich i ukraińskich, nad którym honorowy patronat objęła małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

dgu08q9

Wielokulturowy Festiwal Galicja, którego głównym organizatorem jest warszawska Fundacja Dziedzictwo, zakończy się 10 września koncertem finałowym, na estradzie na przemyskim Rynku, w wykonaniu Orkiestry Huzarów (Węgry), zespołu Transkapela (Polska) i Jerusalem Music Trio (Izrael).

– Festiwal Galicja to wydźwięk tęsknoty do przeszłości, do ludzi, którzy tworzyli kulturę dnia codziennego, do narodów zamieszkujących na przestrzeni wieków tę ziemię. Nasza idea budowania więzi kulturowych w dobie jednoczącej się Europy została niezwykle ciepło przyjęta przez artystów wielu krajów – powiedziała prezes Fundacji Dziedzictwo Krystyna Shmeruk. Organizatorzy podkreślają, że jednym z głównych celów tej imprezy jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą mniejszości narodowych, rozwijanie i wspieranie kultury regionalnej, kształtowanie tolerancji w stosunkach międzyludzkich.
– Chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, zaktywizować współpracę przygranicznych ośrodków kultury, uwypuklić międzynarodowe znaczenie regionu podkarpackiego – wyjaśniła Shmeruk.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj