Rusza nowa fantastyczna seria książkowa. Wywiad z Pawłem Ziemkiewiczem
„Nowa Fantastyka – (prawdopodobnie) najlepsze książki na świecie!" – pod takim hasłem Prószyński i S-ka rozpoczyna wydawanie serii powieści fantastycznych, rekomendowanych przez miesięcznik Nowa Fantastyka. Jak zapowiada wydawca, to propozycja nie tylko dla miłośników gatunku, ale dla wszystkich ceniących dobrą literaturę. Inaugurujący cykl Czaropis Blake'a Charltona właśnie trafia na księgarskie półki. To doskonała okazja, by o serię zapytać jej redaktora, Pawła Ziemkiewicza , który w NF kieruje działem prozy zagranicznej.
Skąd wziął się pomysł na ten cykl wydawniczy?
* Paweł Ziemkiewicz*: Początkowo w magazynie, wtedy jeszcze znanym pod nazwą Fantastyka, co miesiąc ukazywały się powieści w odcinkach – teksty mistrzów literatury, ale także dzieła debiutantów. Dziś widać, jak wielu spośród obecnie popularnych autorów pierwsze kroki stawiało właśnie na łamach naszego pisma. Jednak od jakiegoś czasu Nowa Fantastyka zamieszcza tylko opowiadania, dłuższe formy prezentując jedynie w kwartalniku Fantastyka Wydanie Specjalne. Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu oferty wydawniczej o serię książek.
Jakie tytuły będą w niej wydawane?
* Paweł Ziemkiewicz*: W serii znajdą się dzieła reprezentujące różne gatunki fantastyki: fantasy, science fiction, technothiller, czasem nawet horror czy space opera. Ich autorami będą zarówno pisarze znani, jak i debiutanci, a także ci, którzy wprawdzie debiut mają już za sobą, ale dopiero zaczynają karierę. W tej chwili są to autorzy amerykańscy, brytyjscy, niemieccy i rosyjscy. W przyszłości jednak znajdzie się także miejsce dla Polaków i innych nacji. Tym, co łączy tytuły zakwalifikowane do serii, jest fakt, że każdy z nich jest świetną literaturą i stanowi przyczynek do rozwoju gatunku. Przede wszystkim jednak wszystkie one mają naszą gwarancję jakości!
Kolejne książki z serii będą się ukazywać co miesiąc, a pierwsza z nich, wydany właśnie Czaropis Blake'a Charltona , jest klasyczną powieścią fantasy.
* Paweł Ziemkiewicz*: To historia Nikodemusa, adepta sztuk czarodziejskich, któremu na drodze do zostania magiem stoi fakt, że jest kakografem. W świecie, w którym operowanie magią opiera się na umiejętności zapisywania zaklęć, jest to prawdziwe przekleństwo, ponieważ każdy czar, którego dotknie młodzieniec, w najlepszym przypadku rozpada się, a w najgorszym zostaje przeredagowany w niekontrolowany sposób, przez co zaklęcia wymykają się spod kontroli.
Powieść Blake'a Charltona nie jest jednak kolejną sztampową historyjką.
* * Paweł Ziemkiewicz: Wyróżnia ją, co podkreślają wszyscy, niezwykle oryginalny system magiczny, którego ogólne zasady zostały nakreślone w poniższym fragmencie:
„Magiczne runy tworzy się nie za pomocą pióra i papieru, lecz mięśni. Jak wszyscy czarodzieje, Nikodemus urodził się z umiejętnością przetwarzania swojej siły fizycznej w runy czystej energii magicznej.
Napinając biceps, uformował w ramieniu kilka magicznych run. Widział, jak srebrzysty język prześwieca przez skórę i ścięgna. Ponownie napinając biceps, połączył litery w zdanie, któremu pozwolił wypłynąć na przedramię."
A plany na kolejne miesiące?
* Paweł Ziemkiewicz*: 19 października do rąk czytelników trafi mroczne science fiction – Następcy Edwarda M. Lernera . Ten znakomity, wciąż mało znany w Polsce autor (do tej pory ukazały się: powieść Księżycowa inwazja w Fantastyce Wydaniu Specjalnym 1/2003 oraz opowiadanie Obcy w raju w Nowej Fantastyce 9/2010), napisał wyśmienity, trzymający w napięciu technothiller, porównywany do prozy Michaela Crichtona! W swojej powieści nakreśla niezwykłą wizję przyszłości, w której nanotechnologia – stworzona by pomagać ludzkości – obraca się przeciwko niej. Gdy w drugiej dekadzie XXI wieku powstają wyposażone w nanity pierwszej pomocy kombinezony leczące rany i zatrzymujące pociski, wojsko i policja są zachwycone, a włodarze produkującej stroje firmy już liczą przyszłe zyski. Nikt się jednak nie spodziewa, że nanoboty zaczną także
ingerować w ludzką psychikę.
W listopadzie ukaże się trzeci tytuł z serii – * Wilczy miot. Powieść * S.A. Swanna to literatura akcji, w której wątki historyczne mieszają się z fantastycznymi, tworząc porywającą opowieść o magii, walce i odkupieniu. Główną bohaterką jest Lilia – młoda wilkołaczyca, która wraz z innymi jej podobnymi tworzy niezwykle skuteczny oddział zabójców na usługach Zakonu Krzyżackiego. Problemy zaczynają się, gdy dziewczyna postanawia zerwać z krwawą przeszłością, na co jednak mnisi nie chcą jej pozwolić.
Kolejne tytuły z serii ukażą się w przyszłym roku, a pierwszym z nich będzie Namiestniczka Wiery Szkolnikowej, w której rosyjska pisarka wciągnie czytelników w sieć pałacowych intryg.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.seria.fantastyka.pl