Trwa ładowanie...
d4nc9y6

Rudolf Hoss

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Rudolf Hoss przez 3,5 roku był komendantem obozu w Auschwitz. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych obok Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera, Josefa Mengele i Adolfa Eichmanna.

Rudolf Hoss – życiorys

Rudolf Hoss (Höss, Höß, Hoeß, Hoess) urodził się 25 listopada 1900 roku w Baden-Baden w Niemczech w katolickiej rodzinie. Był najstarszym synem Liny i Franza Xaverego Hossa, byłego oficera armii. Ojciec chciał, aby Rudolf Hoss został kapłanem. W rodzinnym domu panowały surowe zasady. Główny nacisk był położony na grzech, winę i pokutę. Po śmierci ojca, Hoss zdecydował się wstąpić do wojska.

Kiedy wybuchła I wojna światowa, Rudolf Hoss przez krótki czas służył w szpitalu wojskowym. Następnie został przyjęty do 21. pułku niemieckiej armii. W wieku 17 lat został najmłodszym podoficerem w armii. W tym czasie został odznaczony Krzyżem Oficerskim (II, a następnie I klasy).

W 1923 roku Rudolf Hoss został skazany na 10 lat pozbawienia wolności, ponieważ zamordował Waltera Kadowa, jednak wyszedł z więzienia po 6 latach po otrzymaniu amnestii.

W 1934 roku został członkiem Schutzstaffel (SS). Na początku pracował w Dachau jako wartownik, szybko zdobywając stopień SS-Untersturmführera, SS-Hauptsturmführera, aż otrzymał awans na kierownika obozu (Schutzhaftlagerführera), przebywając w Sachsenhausen.

W 1940 roku Heinrich Himmler powierzył Rudolfowi Hossowi kierownictwo obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rudolf Hoss z żoną, Hedwig Hoss, i czwórką dzieci zamieszkał w willi rodziny Sojów niedaleko krematorium.

Rudolf Hoss jako komendant obozu pełnił tę funkcję do grudnia 1943 roku. Był odpowiedzialny za śmierć ponad 1,5 miliona Żydów oraz sposoby przeprowadzenia egzekucji (głównie komory gazowe, w których używano Cyklonu B).

Po odwołaniu ze stanowiska komendanta Rudolf Hoss był komisarycznym szefem w Głównym Urzędzie Gospodarki i Administracji SS. Powrócił jednak do Oświęcimia, ponieważ Heinrich Himmler powierzył mu nadzór nad tzw. Akcją Höss, podczas której zostali eksterminowani Żydzi przywiezieni z Węgier.

Po wojnie Rudolf Hoss zmienił nazwisko na Franz Lang, jednak został złapany 11 marca 1946 roku. Brał udział w procesie norymberskim, po którym oddano go w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po licznych przesłuchaniach Rudolfa Hossa umieszczono w więzieniu w Wadowicach. Został powieszony 16 kwietnia 1947 w Oświęcimiu. Szubienica stoi do dziś w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przed śmiercią Rudolf Hoss wyspowiadał się i otrzymał rozgrzeszenie od jezuity, ojca Władysława Lohna.

W 2010 roku do Oświęcimia przyjechał wnuk Rudolfa Hossa, Rainer Hoss. Był jedną z osób, które wystąpiły w głośnym filmie dokumentalnym "Dzieci Hitlera" (2012). Rainer Hoss przekazał Państwowemu Muzeum na Majdanku archiwalne zdjęcia z pobytu Rudolfa Hossa z rodziną w willi rodziny Sojów.

Rudolf Hoss – książki

W 2003 roku ukazała się książka "Autobiografia Rudolfa Hossa komendanta obozu oświęcimskiego". Jest to zbiór zapisków Rudolfa Hossa z jego pobytu w więzieniu. Znajdują się tam wspomnienia byłego hitlerowca z dzieciństwa, a także próba rozliczenia z rozkazami, które wykonywał w więzieniu.

W 2016 roku ukazała się biografia Rudolfa Hossa pt. "Rudolf Hoss. Komendant obozu w Auschwitz", którą napisał Volker Koop. Czytelnik poznaje w książce człowieka ślepo oddanego władzy, który z nadgorliwością realizuje plan całkowitej eksterminacji Żydów.

Rudolf Hoss
Miejsce urodzenia

Baden-Baden, Niemcy

Data śmierci

16.04.1947

Miejsce śmierci

Oświęcim

Bibliografia
d4nc9y6

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nc9y6
d4nc9y6
d4nc9y6
d4nc9y6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj