Trwa ładowanie...
d2e2nl1
05-04-2011 00:00

Rozwój

książka
Oceń jako pierwszy:
d2e2nl1
Rozwój
Tytuł oryginalny

Development

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Anthony Payne i Nicola Phillips w książce Rozwój podejmują niezwykle ważną problematykę badań nad rozwojem, która – jak zaznaczają autorzy - jest głęboko osadzona w długiej tradycji badań społecznych. Wszak architektami strategii rozwoju są również jednostki i grupy społeczne. Oczywiście nie można rozpatrywać tego zagadnienia bez kontekstu historycznego czy politycznego. Rozwój bowiem bywał przedmiotem narodowych strategii, a państwo niejednokrotnie jawiło się jako sprawca rozwoju.

Studium Payne’a i Phillipsa w syntetyczny i uporządkowany sposób ukazuje koncepcje rozwoju, ich naturę oraz ewolucję. Począwszy od klasycznych teorii rozwoju, za pomocą których można wyjaśnić początki kapitalizmu, odnosząc się do dzieł takich teoretyków jak Adam Smith, Karol Marks czy Max Weber, po debaty i spory na temat rozwoju, jakie pojawiły się w dyskursie publicznym od 1945 roku i trwają do czasów współczesnych. Najznamienitszym zaś tego przykładem są omawiane teorie alternatywne – teoria gender czy ekologiczne teorie rozwoju - stanowiące ważną część tej publikacji.

Książka wyjaśnia, systematyzuje, ale przede wszystkim prowokuje do podejmowania interdyscyplinarnych dyskusji, do stawiania pytań związanych z tak ważnymi dzisiaj - nie tylko w ekonomii politycznej - pojęciami jak choćby kolonializm, transnarodowość, postmodernizm, globalizm, rola Chin, znaczenie Trzeciego Świata, czy kwestia ubóstwa i nierówności.

Rozwój to pozycja, która z całą pewnością zainteresuje studentów i wykładowców ekonomii, politologii, stosunków międzynarodowych, socjologii, a także tych, którym nie są obojętne problemy współczesnego zglobalizowanego świata.

Rozwój
Numer ISBN

978-83-61967-05-7

Wymiary

135x205

Gatunek

Eseje,Socjologia

Oprawa

1

Liczba stron

256

d2e2nl1

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e2nl1
d2e2nl1
d2e2nl1