Rozstrzygnięto konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny
Trzy nagrody i cztery wyróżnienia przyznano w organizowanym przez IPN wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010.
Trzy nagrody i cztery wyróżnienia dla autorów prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX wieku przyznano w organizowanym przez IPN wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010.
Do finału czwartej edycji konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego jury w składzie: prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący), prof. Andrzej Chojnowski , prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Tomasz Szarota, prof. Antoni Dudek i dr Marek Kornat zakwalifikowało siedemnaście prac magisterskich oraz dziewięć prac doktorskich.
W kategorii prac magisterskich I nagrodę przyznano Kamili Kędziorze (Uniwersytet Wrocławski) za pracę pod tytułem "Nazewnictwo ulic Wrocławia w latach 1945-1994". Wyróżnieniami postanowiono uhonorować Katarzynę Joannę Skolarczyk za pracę "Żeby zapalić innych, trzeba samemu płonąć... - historia Ryszarda Siwca"; Bartłomieja Kapicę (Uniwersytet Adama Mickiewicza) za pracę "Działalność Władysława Bieńkowskiego w latach 1970-1980 oraz jego koncepcje reformy systemu komunistycznego w Polsce" oraz Mateusza Staronia (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) za pracę "Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r. Losy legionistów po traktacie brzeskim".
Komisja zdecydowała się nie przyznawać I nagrody w kategorii prac doktorskich. Dwiema drugimi nagrodami uhonorowano Paulinę Codogni (Instytut Studiów Politycznych PAN) za pracę pod tytułem "Wybory czerwcowe 1989 r. - u progu przemiany ustrojowej" oraz Przemysława Jastrzębskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza) za pracę "Myśl Narodowa (1921-1939). Studium politologiczno-prasoznawcze". Wyróżnienie zaś postanowiono przyznać Olehowi Razyhrayewowi (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) za pracę "Policja państwowa w województwie wołyńskim w latach 1919-1939".
Prace nagrodzone i wyróżnione w obu kategoriach mogą zostać opublikowane w całości lub w części przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.