Trwa ładowanie...
21-04-2010 15:40

Rozpoczęły się Sabałowe Bajania

Rozpoczęły się Sabałowe BajaniaŹródło: Inne
d2ofb9d
d2ofb9d

Przejazdem kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczęły się XL Sabałowe Bajania, czyli ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków ludowych.

Według organizatorów, Sabałowe Bajania to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce. Od lat cieszy się ona ogromną popularnością turystów spędzających wakacje pod Tatrami. To z myślą o nich organizatorzy Sabałowych Bajań przygotowują co roku szereg dodatkowych atrakcji i imprez towarzyszących konkursowym zmaganiom ludowych artystów.

– Pierwsze Sabałowe Bajania odbyły się w 1967 r. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Józef Pitorak. Ten światły, wszechstronnie utalentowany góral wiedział, że niepielęgnowana spuścizna kulturowa szybko zginie. Aby stare zwyczaje i obrzędy, gwara, muzyka i strój góralski nie poszły w zapomnienie, podjął próbę ożywienia ich na scenie – wspomina Stanisława Galica-Górkiewicz z bukowiańskiego Domu Ludowego.

Sabałowe Bajania potrwają do niedzieli. Każdego dnia na scenie Domu Ludowego odbywać się będą przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, popisujących się krasomówstwem starostów weselnych oraz pytacy. Ci ostatni trudnią się spraszaniem gości na wesela, bo ‘pytać’ w gwarze góralskiej znaczy ‘prosić’. Równolegle artyści prezentować się będą szerszej publiczności na bukowiańskim stadionie pod skocznią, gdzie do niedzieli niemal bez przerwy trwał będzie ludowy piknik.

Jako atrakcje towarzyszące przygotowano degustacje potraw regionalnych, zawody strzeleckie, koncerty zespołów folkowych, występy kabaretu góralskiego, spektakle teatralne w gwarze góralskiej, zabawę taneczną oraz kiermasz sztuki ludowej.
– Sabałowe Bajania to także Sabałowa Noc – piękna impreza plenerowa. Noc szczególna nie tylko z powodu licznych atrakcji. Tej nocy zwiększa się grono zbójników tatrzańskich - mężczyzn godnych zaszczytu, którzy światłością inicjatyw, talentem twórczym, przywiązaniem do ziemi rodzinnej, uporem w realizacji zamierzeń i wytrwałością wpisują się w kontynuowanie tradycji i rozwój kultury Podhala – podkreśla Stanisława Galica-Górkiewicz. Według organizatorów, Sabałowe Bajania zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Ich nazwa pochodzi od przydomka Jana Krzeptowskiego - Sabały (1809-1894), słynnego gawędziarza i muzyka góralskiego, zwanego Homerem Podhala.

Organizatorem Sabałowych Bajań jest Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.

d2ofb9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ofb9d