Trwa ładowanie...
d4ekrev
07-03-2013 11:24

Rozpoczęły się 7. Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera

Spotkania i dyskusje z przyjaciółmi ks. Józefa Tischnera, a także promocje książek o wierze - to główne punkty programu 7. Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera, które rozpoczęły się w środę w Starym Sączu i potrwają do soboty.

d4ekrev
d4ekrev

Spotkania i dyskusje z przyjaciółmi ks. Józefa Tischnera , a także promocje książek o wierze - to główne punkty programu 7. Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera, które rozpoczęły się w środę w Starym Sączu i potrwają do soboty.

"Co roku o tej porze, czyli w okolicach 12 marca - daty narodzin ks. Tischnera - organizujemy Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera. Chcemy w ten sposób uczcić tego wybitnego człowieka urodzonego w Starym Sączu. W tym roku będziemy świętować jego 82. urodziny. W czasie spotkań powspominamy jego osobę, ale też porozmawiamy o trudnych sprawach takich jak np. wiara" - powiedział PAP Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcie.

Gośćmi i głównymi dyskutantami tegorocznych Starosądeckich Dni Ks. Józefa Tischnera będą: ks. Adam Boniecki, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz realizatorzy filmu "Jego oczami" - najnowszego dokumentu o ks. Tischnerze.

"Wyświetlenie fragmentów +Jego oczami+ w kinie Sokół będzie jedną z najciekawszych atrakcji Dni" - zaznaczył Długosz. Dodał, że oficjalna premiera dokumentu w Starym Sączu odbędzie się 25 marca (22 marca premiera będzie w Żywcu, a 23 marca w Krakowie).

d4ekrev

"Stary Sącz jako miejsce narodzin księdza profesora zajmuje ważne miejsce w naszym filmie i dlatego wiele scen nakręciliśmy właśnie tam i przedpremierowo tam wyświetlimy fragmenty dokumentu" - powiedział PAP reżyser "Jego oczami" Szymon J. Wróbel.
Na spotkania, które odbędą się w Starosądeckim Muzeum Ks. Józefa Tischnera, a także w salach kina Sokół, może przyjść każdy. Starosądeckie święto zakończy, jak co roku, msza św. w intencji ks. Tischnera. Odbędzie się ona w sobotę w kościele klasztornym sióstr klarysek.

  1. Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera organizują: Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Tischnera w Starym Sączu oraz starosądeckie Centrum Kultury i Sztuki.

Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej koło Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.
Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze święte pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.

* Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej.*

d4ekrev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ekrev