Trwa ładowanie...
d36i8s6
06-11-2023 18:20

Róża Napoleona

książka
Oceń jako pierwszy:
d36i8s6
Róża Napoleona
Tytuł oryginalny

De roos van Napoleon

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wyjątkowa i przejmująca opowieść o Józefinie i Napoleonie
Francja, 1790 rok. Kobieta, która wiele lat później zasłynie jako Józefina Bonaparte, ucieka z ogarniętej zamieszkami Martyniki do Paryża. Kilka lat wcześniej opuścił ją mąż i sama musi stawiać czoła losowi. Okazuje się jednak, że również w Paryżu ani ona, ani jej dzieci nie są bezpieczne – zaczęła się rewolucja francuska. Oskarżona o wrogość wobec rewolucji, Józefina trafia do jednego z osławionych więzień dla zwolenników monarchii. Czeka ją gilotyna.
Tymczasem młody wojskowy, Napoleon, na swój sposób szuka szczęścia i uznania. Jest zdolny, obdarzony silną wolą i ponadprzeciętnym zmysłem strategicznym – ma wszystko, by osiągnąć wielki sukces. Podobnie jak Józefina czuje się jednak zagubiony w szybko zmieniającym się świecie.
Kiedy ich drogi się przetną, historia wkroczy na inne tory.
[bio – prawe skrzydełko]
Jacobine van den Hoek jest holenderską autorką, felietonistką i organizatorką wydarzeń kulturalnych. Jej debiut powieściowy Zondebok (Kozioł ofiarny), poświęcony silnym kobietom w XVI-wiecznym Amsterdamie, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Mieszka w Amstelveen. Róża Na+B20:B23poleona to jej druga powieść.
[cytat – lewe skrzydełko]
Zauroczyły mnie postaci Józefiny i Napoleona. Dwoje pełnych werwy ludzi z ich słabościami i wadami. Rzuciło mi się w oczy, że Napoleon wykazywał liczne cechy maniakalne, które w połączeniu z opisaną depresją (dawniej nazywano ją melancholią) sprawiły, że postanowiłam przedstawić go jako osobowość bipolarną. Jak się okazało, nie było w tym fałszo¬wania historii – znalazłam później jego nazwisko na liście „znanych osób bipolarnych”.
W Józefinie podziwiałam jej siłę przebicia i pozytywne spojrzenie – zawsze szukała i znajdywała rozwiązanie swoich problemów. I owszem, niekiedy jej motywy budziły wątpliwości, ale w końcu była po prostu samotną kobietą, która walczy o zapewnienie swoim dzieciom dobrej przyszłości.
Wszystkie postaci, które umieściłam w książce, istniały naprawdę. […] Rewolucja francuska, ucieczka Józefiny z Martyniki podczas powstań niewolników, niepokój i bieda w Paryżu, terror Robespierre’a, egzekucja Aleksandra de Beauharnais, uwięzienie zarówno Józefiny, jak też Napoleona, obecność mopsika Fortuné – to wszystko naprawdę się wydarzyło.
Fragment Posłowia

Róża Napoleona
Numer ISBN

978-83-276-9207-8

Wymiary

145x215

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

432

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36i8s6
d36i8s6
d36i8s6
d36i8s6