Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Roman Kłosowski

Roman Kłosowski jest zapamiętany głównie przez rolę Maliniaka w Czterdziestolatku Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się

Roman Kłosowski jest polskim aktorem filmowym i teatralnym. Publiczność zapamiętała Kłossowskiego, jako aktora charakterystycznego, perfekcyjnie wcielającego się w postać wojaka Szwejka (Kłosowski jako Szwejk występował w radiu, telewizji i na scenie). Natomiast Kłosowski jako Maliniak z kultowego serialu Czterdziestolatek to postać, która zagwarantowała aktorowi popularność i nieśmiertelność oraz, jak wspominał, była również jego utrapieniem - po emisji serialu wszystko go kojarzyli wyłącznie z postacią Maliniaka.

Roman Kłosowski – biografia

Qaqwqwrqw

Roman Kłosowski jest aktorem charakterystycznym (wyróżniającym się fizjonomią, wcielający się w typowe postaci, reprezentujący dane środowiska społeczne, zawodowe lub grupy etniczne).

Kłosowski ukończył warszawską PWST na Wydziale Aktorskim w 1953 roku i jeszcze w tym samym roku można było zobaczyć jego debiut teatralny oraz filmowy. Co więcej, w 1965 roku Roman ukończył również Wydział Reżyserski. Słynny polski aktor był kierownikiem Teatru Powszechnego w Łodzi w okresie od 1976 do 1981 roku.

Roman Kłosowski ożenił się z Krystyną (umarła w 2013 roku, tworzyli małżeństwo przez 58 lat). Synowa KłosowskiegoBarbara Szcześniak również spełnia się jako aktorka.

Roman Kłosowski – aktor

Kłosowski Roman to utalentowany aktor, który idealnie pasuje do ról komediowych jak i dramatycznych. Najbardziej rozpoznawalna jest jego kreacja Maliniaka z Czterdziestolatka. Ponadto, aktor został doceniony za występ w filmie: Zamach (1958), a serdeczny przyjaciel Kłosowskiego, wybitny reżyser Andrzej Kondratiuk, obsadził go w swoich pięciu filmach: Hydrozagadka (1970), Pełnia (1979), Big Bang (1986), Jeszcze nie wieczór (2008), Kop głębiej (2011).

Qaqwqwrqw

W 2013 roku, Kłosowski został zmuszony do zakończenia kariery aktorskiej przez problemy zdrowotne (prawie całkowicie utracił wzrok).

Roman Kłosowski – książki

W roku 2013, z okazji 60-lecia pracy artystycznej, wyszła książka Z kłosem przez życie (wydawnictwo Prószyński i S-ka). Publikacja ta jest biografią aktora, wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Jagodę Opalińską. Dzięki wydanej książce, mamy okazję blisko poznać tego znakomitego aktora charakterystycznego, krzywdząco kojarzonego jedynie z Maliniakiem i Szwejkiem. W tejże publikacji przyjrzymy się jego pracy artystycznej w różnych dziedzinach (nie tylko był aktorem filmowy, teatralnym i radiowym, ale również reżyserem, dyrektorem i organizatorem).

Roman Kłosowski - Szczegóły autora
Data urodzenia

14.02.1929

Miejsce urodzenia

Biała Podlaska

Bibliografia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw