Trwa ładowanie...
d2dx1s4
25-02-2013 11:35

Rok 2013 Rokiem Literatury Polskiej na Litwie

Związek Tłumaczy Litwy w sobotę podczas odbywających się w Wilnie 14. Międzynarodowych Targów Książki ogłosił rok 2013 Rokiem Literatury Polskiej.  Polska literatura inauguruje projekt Związku, w ramach którego kolejne lata będą ogłaszane latami literatury poszczególnych krajów.

d2dx1s4
d2dx1s4

Związek Tłumaczy Litwy w sobotę podczas odbywających się w Wilnie 14. Międzynarodowych Targów Książki ogłosił rok 2013 Rokiem Literatury Polskiej. Polska literatura inauguruje projekt Związku, w ramach którego kolejne lata będą ogłaszane latami literatury poszczególnych krajów.

"Literatura jest czymś, co łączy narody. Im więcej będziemy o sobie wiedzieć, tym nasza przyjaźń będzie trwalsza" - powiedziała PAP koordynatorka projektu, tłumaczka literatury polskiej na język litewski Irena Aleksaite.

"To, że ten projekt inauguruje literatura polska, jest dla nas wielkim zaszczytem" - powiedział PAP Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.

W ramach realizowanego projektu w ciągu roku na Litwie ukaże się szereg publikacji o polskiej literaturze pięknej, o jej tradycjach i nowościach wydawniczych. W ramach promocji polskiej literatury będą publikowane wywiady z polskimi pisarzami i tłumaczami literatury polskiej na język litewski. Pod koniec roku zostanie wytypowana najpopularniejsza polska książka wszechczasów.

d2dx1s4

Aleksaite odnotowuje, że polscy autorzy na Litwie są znani i czytani. "Dobra książka zawsze znajdzie odbiorcę" - mówi tłumaczka.

Rocznie na Litwie ukazuje się 30-40 tytułów tłumaczeń polskiej literatury pięknej. W ocenie Aleksaite "to sporo". Zauważyła też, że do popularyzacji książki polskiej na Litwie w wielkiej mierze przyczynia się polski Instytut Książki i Instytut Polski w Wilnie, które finansowo wspierają wydawanie polskich książek.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj